Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про гуцулів, бойків та лемків

Цікаве про гуцулів, бойків та лемків

gutsuliНа території України раніше проживала велика кількість різних народностей. Найкраще до нашого часу зберегли свої культуру, духовність та незалежність лемки, бойки та гуцули.

Цікаве про лемків

Спочатку поговоримо про лемків. Цю народність польсько-радянська влада намагалася викинути з території України. Ця подія відома всім під назвою операція Вісла. Лемки, як кожна народність, унікальні. Вони мають свою власну говірку та культуру. Лемки стали авторами багатьох жартівливих пісень, адже полюбляють пісенне мистецтво.

Вони більше прив’язані до гір, біля яких живуть, церкви та традиційних форм життя. Це, у свою чергу, допомогло народності вберегтися від денаціоналізації. Давніми предками лемків вважають білих хорватів. Лемки переважно займалися випасанням овець, гончарством, обробкою дерева, вовни, каменю, ткацтвом.

Цікаве про бойків

Бойки вважаються нащадками білих хорватів. Вони умовно займають території між річками Сяном та Лімницею. Бойки – народ не дуже говіркий. Справжнього бойка завжди впізнаєш за пильним всезнаючим та досвідченим поглядом. Складається враження, що він все має, все знає. Бойки прив’язані до природи, Бога та землі. Цей тісний зв’язок і формує світосприйняття бойків. Вони ніколи не намагаються виділитися, адже знають ціну собі й своїм можливостям.dca19123fc06e7055db9319bf8e36

У бойківському господарстві завжди було все. А їхні «довгі» хати! Конструкція передбачала те, що хату можна буде підняти на декілька метрів вгору в разі повені. Проте такі будівля зустрічаються і далеко в горах, куди повінь навряд чи дістанеться. Цікаво, що невідомо саме від яких майстрів чи народностей-попередників були успадковані ці досить практичні знання та вміння. Бойки завжди були землеробами, у скотарстві переважала велика рогата худоба, а саме воли – основна тяглова сила  для тих, хто проживає у гірській місцевості.

Гуцули

Гуцули також відрізняються власною говіркою, культурою та способом життя. Гуцула завжди впізнаєш за його мовою, любов’ю до коломийок (згадаймо про українських Ромео та Джульєтту у Коцюбинського ). У гуцулів є власний музичний інструмент дримба, який, до речі, можна придбати на ярмарках чи на Гуцульському фестивалі. Проте, якщо ви не справжній гуцул, вам ніколи не вдасться заграти по-справжньому, по-гуцульськи.

На Гуцульщині дуже велике значення має шанобливе звертання до старших та рідних, тому говорити комусь «ти» краще не потрібно, адже повага високо цінується у цієї народності. Гуцули відрізняються активністю та метушливістю. Вони аж ніяк не ліниві та повільні. Але в цей же час гуцули спокійні люди. Наприклад, якщо ви на Гуцульщині побачили біля крамниці гурт людей, які чекають на продавця, то там ніколи не помітите незадоволення чи лайки. Гуцули спокійно будуть говорити про щось: рано чи пізно продавець з’явиться.

Top