Ви тут
Головна > Лайфстайл > Цікаве про гіпноз

Цікаве про гіпноз

gipnozЗанурення у глибинні нетрі самосвідомості, коли людина опиняється між тверезим буттям і царством Морфея… Приблизно так змальовують свої враження ті, хто бодай раз в житті відчував на собі вплив гіпнозу чи то з цікавості, заради експерименту, чи то свідомо погоджуючись піддатись гіпнозу як методу психотерапії.

Змінений стан свідомості, що водночас поєднує в собі ознаки неспання, сну і сну зі сновидіннями, люди почали вирізняти приблизно три тисячі років тому. Першопрохідцями вважаються давні єгиптяни та індуси. Щоправда, це тепер ми чітко вимовляємо слово «гіпноз», а до 1843 року європейці користувались терміном Франца Месмера «тваринний магнетизм».

Саму назву «гіпноз» чітко ввів у вжиток англієць, медик Джеймс Брейд. Піддаючи людину гіпнозу, можна позбавити її від психічних розладів, психологічних проблем, дізнатись, де «сидить корінь» негараздів із нервовою системою. Також методом гіпнозу успішно знімаються симптоми перевтоми, збільшуються шанси вирвати людину з порочного кола згубних звичок (алко- та тютюно- залежність).

Стан гіпнозу, окрім душевних недугів, може допомогти позбавитись і від тілесних хвороб (астма, параліч, ревматичні прояви тощо). Примітно, що у той час, коли існує категорія людей, які практично не піддаються гіпнозу (це залежить від особливостей психіки та характеру), ввести у стан напівсну іншого може чи не кожна людина.hypnosis4

Головне − володіти методами гіпнозу. Найпопулярніші з них: фіксація, словесне навіювання, зоровий контакт і гіпнотизування поглядом, левітація, тяжкість-легкість рук тощо. При впровадження методу фіксації людині пропонується зафіксувати погляд на предметі на відстані 25 см. Поки людина не відводить очей від олівця, годинника, кульки, його візаві монотонним голосом багато разів повторює фрази-навіювання конкретно-образного характеру.

Скільки часу займе введення людини у гіпнотичний сон, залежить від сприйнятливості пацієнта. Метод словесного навіювання діє як колискова. Щоб ввести у стан гіпнозу, людині слід запропонувати лягти на тахту із заплющеними очима, а далі спокійним голосом з рівною інтонацією і повільним темпом зачитати текст навіювання, в якому акцент робиться на слова «заспокоюєтесь, засинаєте, спите». До зорового контакту і гіпнотизування поглядом вдаються гіпнотизери-аси, особистість яких викликає величезний авторитет і беззаперечну покірність. Хитаючись зі сторони в сторону, людина просто дивиться в очі гіпнотизеру знизу вверх, слухає словесні навіювання, поки не увійде у потрібну фазу.

Наприкінці минулого століття у середовищі психотерапії набув популярності так званий «еріксоновський гіпноз», який отримав свою назву завдяки засновнику методу Мілтону Еріксону. Він вважав транс природним станом людини, необхідним для напрацювань внутрішнього досвіду. Жодних інструкцій та вказівок − терапевт просто допомагає пацієнту увійти в особливий стан, при якому людина не спить, а активно спілкується. Гіпноз за Еріксоном передбачає вживання трюїзмів − висловів-аксіом, з якими не можливо не погодитись.

Яким би привабливим і на перший погляд нешкідливим методом терапії здавався б гіпноз, не слід забувати, що він є також потужною зброєю в руках всілякого роду шарлатанів. Аби не стати їх жертвою просто вулиці, слід не втрачати пильності. При найменших відчуттях «присипання свідомості» слід відводити очі від підозрілої особи, переривати бесіду і залишати співрозмовника.

А от самогіпноз, як форма аутотренінгу, може дати непогані результати у вихованні потрібних рис характеру і набутті впевненості у своїх силах. Постійно повторюючи спеціальні фрази-ключі можна домогтися позитивного налаштування, що допомагає притягувати тільки хороші події й явища, і, як того радять психологи, полюбити себе.

Підготувала Олеся Товт

Top