Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про метеликів

Цікаве про метеликів

This image was processed by Neat Image. NeatImage.comКрасиві, легковажні, безтурботні створіння − так охарактеризує метеликів більшість з сучасників й гадки не маючи, що у давнину люди захоплювались красою цих створінь, вбачаючи у них символізм просвітлення душ.

Життя метеликів не тривале, ось чому про людину, яка безтурботно проводить час, тобто, живе одним днем, не дбаючи про майбутнє, говорять, що вона подібна до метелика, більшість з яки живе від однієї доби до кількох днів. Та навіть за такого нетривалого віку самка метелика примудряється відкласти більше 1000 яєць.

«Королівські» 6 місяців буття відміряні метелику Monarch. Одначе цей представник фауни не може похвалитись королівськими розмірами, бо найбільшим метеликом у світі є Attacus Atlas із пташиним розмахом крил у 30 см, найменшим представником лускокрилих вважається мешканка Канарських островів Stigmella ridiculosa, що може продемонструвати розмах крил на 2 мм.

При розмаху крил в Attacus Atlas у 30 см можна було б припустити, що цей метелик є рекордсменом зі швидкості, але це не так, бо наймоторнішими серед метеликів є представники сімейства бражників.
Деякі з метеликів рухаються зі швидкістю автомобіля на приміській ділянці, тобто 60 км/год. Звично вважати, що метеликам до душі тільки тропічні широти, одначе мешкають вони і у 750 кілометрах від Південного Полюсу. Це так звані арктичні метелики, що поступаються своїм «теплолюбним» братам у красі, оскільки маючи бліді, а часом і прозорі крильцята, виглядають не надто яскраво.Attacus-atlas

Та відомо, що краса метеликів вабила людей здавна. На єгипетських фресках у Фівах, яким більш ніж 3,5 тисячі років, вже закарбовані ці істоти. Перші нічні метелики з’явились на планеті близько 250 млн років тому, денні − набагато пізніше, близько 40 млн років тому, а назагал у світі існує близько 165 000 видів метеликів і щоріч ентомологи оголошують про відкриття нових. 20 видів метеликів у свій час відкрив людству Володимир Набоков, а чисельну колекцію у 4324 екземплярів він презентував Зоологічному музею Лозанського університету.

Деякі з особин метеликів внесені у Червону Книгу, однак фахівці погоджуються, що, скоріш за все, вимирання їм не загрожує. Свого роду виключення складає парусник королеви Олександри − мешканка Папуа-Нової Гвінеї. Оскільки цей метелик має значні розміри, його уподобали колекціонери, то ж ця особина є дуже рідкісною і її слід оберігати. Деякі території оберігають лускокрилих не лише від полювальників за красою, а й від пересічних хуліганів.

Приміром, в місті Пасіфік Грув у США ціна негуманного поводження із метеликами складе 500 доларів, та чи виявляють добросердя ті, хто ними не милується, а ласує? Виявляється, що смакові якості метеликів превалюють над естетичними враженнями в Китаї, Південній Америці та Індії. Метелики загалом є ніжними та беззахисними створіннями, але тільки якщо мова не йде про хижака Calyptra eustrigata, який мешкає на територіях між Індією та Малайзією. Самці цієї особини харчується кров’ю тварин, яку здобувають, проколюючи шкіру гострим хоботком.

У тропічних широтах зустрічаються метелики, яким до смаку вже не кров, а сльози тварин. Та це радше виключення з правил і жахатись такому природному вияву не слід. Милуючись метеликами, на думку приходять тези про швидкоплинність буття. Японці, побачивши істоту із яскравими крилами у себе в домівці, тішаться, оскільки вбачають візиті прихід щастя.

Однак у країні сонця, що сходить, знають, що радість може бути і не тривалою, то ж із метеликами в Японії теж асоціюється і легковажність. Також із метеликом пов’язують національну гордість − культуру гейш у класичному мистецькому розумінні, зокрема через появу опери Д. Пуччіні «Мадам Баттерфляй» (butterfly – англ. «метелик»). У помаху крильцят метеликів уособлення людської душі вбачали племена Заїра, новозеландські маорі, мексиканські індійці, давні кельти.

У Піднебесній метелики можуть символізувати закоханість, подружнє щастя. Але можуть сприйматись і як жертовність жінки, оскільки у Китаї можуть провести паралель між метеликом і чоловіком, який «п’є сік дівчат-квітів». Із метеликами також пов’язаний острів Родос. Тут можна побачити відразу сотні тисяч метеликів сімейства медуниць. До долини Петалудес їх, певно, вабить сприятливий клімат. Але є тут і дерева стіракс, що своїм ванільним ароматом ваблять навалу червоно-жовто-золотистих створінь.

Підготувала Олеся Товт

Top