Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про мозок людини

Цікаве про мозок людини

mozokГоловний мозок − це та царина організму й життєдіяльності людини, яку світила науки вивчають і не знаходять єдиного знаменника з давніх-давен і до сьогоднішнього дня. Над тим, як працює людський мозок замислювались ще давні греки та єгиптяни, одним із перших намагався дослідити й упорядкувати відомості про роботу цього надскладного органу Гіппократ. Сьогодні ми розкажемо дещо цікаве про людський мозок.

Динамічним зліпком Всесвіту назвав людський мозок французький філософ Дені Дідро і мав рацію, бо наскільки складними є механізми Всесвіту, настільки ж відлагодженою роботою відзначається і цей орган людини, ну а щодо різного роду «чорних дір» у Всесвіті, то людські знання про мозок також мають прогалини.

Складаючи тільки близько 2% відсотків маси тіла людини, щодня він видає близько 70 тисяч думок. Порозуміло, що від мозку цілковито залежить життєдіяльність організму. Кожен крок, кожен рух, навіть намір про рух і імпульс до кроку − результат роботи мозку, який через нейрони подає сигнали у інші органи. Що вже тоді казати про результат розумової діяльності, цілком підпорядкованої процесам у мозку.

До речі, розумова праця корисна для людини не менше, аніж фізична, бо нейрони виробляються під час активної діяльності мозку. Цей орган доволі енерговитратний, аби підтримувати його функції в належному стані, організм людини витрачає 20% від усієї енергії. Стільки ж, тобто одну п’яту від загального обсягу, кисню потрібно мозку для нормального функціонування. Що ще цікавого ми знаємо про мозок людини?navchannia

До наших днів вченим вдалося накопичити чимало знань про цю частину складної системи людини, зараз прийшов час для їх спростування. Приміром, популярне раніше твердження того, що наш мозок використовує тільки десяту частину своїх можливостей, сьогодні не знаходить підтвердження. Але із цілковитою впевненістю про вірність протилежних тез поки що мова теж не йде.

Справа у тому, що більше ніж 100 мільярдів нейронів не працюють одночасно, вони відповідають за ті чи інші функції і поперемінно «мовчать», поки решта одиниць нервової системи активно задіяні у процесі. Та зробити математичні підрахунки нейронів в «активі» й «пасиві» одночасно поки не вдалося. Натомість вченим вдалося розвінчати ще один міф. Раніше стверджувалось, що нервові клітини не відновлюються. Та, зрештою, було доведено, що обсяг нейронів відновлюється, хоча й в повільному темпі.

Світилам науки ще належить з’ясувати причину активності мозку під час сну, але вже точно відомо, що мозок формується повністю до настання семиріччя людини. Щодо співвідношення ваги й розумових здібностей, то сумніватися в інтелекті людини, мозок якої важить менше й є меншим за обсягом, це означає грубо помилятися. Відомо, що мозок знаного вченого Альберта Ейнштейна розчарував дослідників: його вага виявилася меншою за звичні 1200-1400 грамів, але вклад у розвиток науки цього фізика, філософа й публіциста важко переоцінити.

Ще дещо цікаве про людський мозок: чоловічий мозок важить більше, ніж жіночий, але це не може означати, що представниці прекрасної статі менш ерудовані, ніж сильна половина людства, бо чимало відкриттів в науці було зроблено жінками. Мозок, як і м’язи, можна і потрібно постійно тренувати, тобто займатись розумовою діяльністю, таким чином одночасно активізуючи й решту процесів в організмі.

Також цей надскладний орган тіла треба вартувати: берегти від перевтоми, негативних факторів, як-то алкоголь, куріння та наркотики. Переохолодження та брак кисню також можуть нанести невиправної шкоди головному мозку. Цікаво, що назбиткувати може й жирна їжа із консервантами та штучними домішками. До прикладу, дослідження людського мозку серед американських студентів довело, що ті з них, які дотримувались здорового раціону харчування, мають на 14 % вищий рівень IQ, ніж ті, хто зловживає гамбургерами тощо.

Щодо обсягу пам’яті, то за цим показником людина виграє у будь-якого комп’ютера. Нещодавно відомий американський фахівець у питаннях бізнесу Брайан Трейсі з’ясував, що в людському мозку 20 білліoнoв клітин, причому кожна з них пов’язана з 20 000 інших клітин. Так, щоб обчислити кількість можливих комбінацій, ідей, думок, які здатний створити людський мозок, потрібно скористатися числом з 20 тисячами нулів. А таке число перевищить кількість усіх відомих молекул Всесвіту.

Підготувала Олеся Товт

Top