Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про мутації

Цікаве про мутації

genetikaЛюдей, які відрізнялись від решти через певні відхилення у зовнішності здавна вважали монстрами, різного роду виродками. Їх усіляко клеймили, у часи інквізиції їх навіть піддавали різного роду тортурам через їх буцімто диявольське походження. В кращому випадку цих осіб показували на ярмарках за гроші в якості дивини.

Зараз же є розуміння природної, а не потойбічної появи генетичних мутацій. Напрацювання генетиків у виведенні нових порід тварин і видів рослин вже не лякають, а розвиток генної інженерії з кожним днем наближує появу людей майбутнього.

Перша ластівка − у січні 2009 року було оголошено, що у Лондоні народилася перша у світі генетично модифікована людина. Ймовірно, ця дівчинка буде позбавлена хвороб, які могла їй передати генетика батьків.

Не тільки хвороби людини, навіть її світосприйняття закладено на рівні генома. Чи є людина оптимістом чи то песимістом визначається концентрацією нейропептидів Y у мозку. Якщо їх замало − людина сприйматиме світ у похмурих тонах. Але деякі види мутації генів є характерними для окремих націй і поселень територій планети.

Бич європейців, атеросклероз, пояснюється геномаполіпопротеїном, який примушує організм відкладати із надлишком холестерин. Мутацією генів, властивій європейцям, пояснюється найбільша концентрація появи на території Європи випадків муковісцидозу. Небезпечне захворювання фенілкетонурія, викликане змінами в геномі, у 2,5 рази частіше аніж їх сусідів, вражає шотландців та ірландців.

У тій же Ірландії кожен сотий мешканець у результаті генної мутації у попередніх поколіннях не переносить пшоно і решту злаків, а в Ісландії виявлено спадкову мутацію генів, яка підвищує розвиток онкозахворювань.

Найрозповсюдженішим результатом мутації в генах є блакитний колір очей. Видозміна в гені HERC2, яка, скоріш за все відбулась близько 6-10 тисяч років тому, призвела в окремих людей до зниження вироблення меланіну у райдужній оболонці ока. А от циркулююча серед сучасників думка про те, що у результаті вживання продуктів із ГМО людина ризикує теж зазнати змін на генетичному рівні і передати їх у спадок майбутньому поколінню є хибною. Принаймні, зв’язку між вживанням генно-модифікованих продуктів і змінами у ДНК статевих клітин науково не підтверджено.

Підготувала Олеся Товт

Top