Ви тут
Головна > Лайфстайл > Цікаве про мислення

Цікаве про мислення

Confused Young Man - IsolatedАби розібратися у складному психологічному процесі «мислення», треба на доволі високому рівні володіти навичками цього самого мислення. Скажімо так: говорячи про мислення, маємо на увазі пізнавальну діяльність людини, що продукує думку.

«Він мислить розумно» − можна сказати про людину, яка окрім сприймання певної інформації, обробляє її і робить правильні висновки. «Він мислить образно» − кажуть про індивідуума, який не розчленовує на деталі предмет обговорення, а наводить купу емоцій і вражень від побаченого-почутого.

Залежно від того, які засоби використовує людина при вирішенні завдань, психологи розрізняють продуктивне та інтелектуальне мислення. Перебіг розумових процесів відображає реалістичне мислення та інтуїтивне мислення. Теоретичне і творче мислення людина застосовує залежно від характеру виконуваних завдань тощо.

Також психологи вирізняють оцінне мислення, а ще, говорячи про загальний процес життєдіяльності, фахівці розрізняють абстрактику і конкретику мислення. Сам процес можна уявити у вигляді трьох ступенів. Людина не береться одразу до обмірковування певної ситуації та виголошення своїх висновків. Попервах в неї виникає інтерес, дехто називає цей стан збуджуючим мотивом або напругою. Далі слід зорієнтуватись за допомогою образів, що виникли, знань, що пригадались і власного досвіду, після чого, власне, людина і обирає виважене і конкретне рішення. На цьому ланка мислення не припиняється, адже далі людина подумки здатна досліджувати наслідки, успішність вибору і альтернативу у разі потреби.myslennija

Різні за своїми зовнішніми даними і моральними якостями люди проявляють відмінність і у способах мислення. Адже не кожен здатен мислити одночасно широко, гнучко, швидко, критично і оригінально. Самостійність мислення − якість, яку цінують роботодавці при прийомі на роботу нової людини, адже здатність у скрутний момент на одинці приймати правильне рішення може посприяти росту цілої компанії.

Гнучкість розуму виявляється у вільному переході від конкретного мислення до абстрактного, а якщо про людину говорять, що вона мислить «широко», то це означає її всебічну обізнаність. Глибина мислення виявляється у вмінні зазирнути у саму суть питання і докопатись до істини, побачити вихід із складної ситуації там, де іншим ввижається тупик.

Нестандартне мислення − ще одна риса, яку не часто побачиш у людях. Звісно, призвичаїтись до певного алгоритму дій можна дуже швидко і непомітно самому для себе, а от оригінальність думки і навіть певна ексцентричність у її викладенні вирізнить таку людину із сірої маси. Винахідливих і кмітливих осіб характеризують як людей, що володіють навиками швидкості мислення, яка, у свою чергу, залежить від набутих знань і фізіологічних особливостей головного мозку. Про людину, яка здатна дати об’єктивну оцінку власним діям, а також діям оточуючих, кажуть, вона вміє мислити критично.

Останнім часом фахівці б’ють на сполох з приводу поширення в людей уривчастого мислення. Науковці вбачають у ньому ціле соціальне явище, називають такий стан речей «кліпове мислення» за аналогією із музичними кліпами і наголошують на його шкідливості. Звикаючи до навали різних не пов’язаних між собою фактів, людина їх майже не осмислює і не сприймає, тобто майже не задіює при оцінці тієї чи іншої ситуації мозкові процеси.

Аби позбавити людину від поверхневого сприйняття світу, до якого може призвести «кліпове мислення», у деяких країнах психологи навіть вдаються до спеціальних тренінгів.

Також гуру від психології наголошують на важливості для людини позитивного мислення. Виявляється, ціла когорта людей живе і не здогадується, що навіть думки не зникають у світі безслідно, а спосіб мислення можна розглядати як сигнал у Всесвіт. То ж, налаштовуючи себе на позитивний лад, продукуючи позитивні думки, звикаючи до впевненості в успіху у майбутньому, людина вчиться позитивному мисленню і у результаті наближує до себе хороші події і тріумф.

Підготувала Олеся Товт

Top