Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про одяг і зброю козаків

Цікаве про одяг і зброю козаків

KozakyКолись одяг людини «говорив» сам за свого власника. За одягом можна було визначити як і характер людини, так і її достаток. Кожен стан суспільства вдягався за своїм гаманцем та статусом, але, окрім того, зовнішній вигляд людини міг допомогти їй у складній ситуації.

Наприклад, одяг козака забезпечував йому вільне пересування та зручність носіння зброї. Здавна існують перекази та історії про мужніх українських воїнів, їх одяг та зброю.

Так все ж таки, якими вони були − одяг і зброя козаків?

Як вдягалися козаки на битву

Візантійський історик Прокопій Кесарійський  писав: «… вступаючи в битву, йдуть на ворога зі зброєю в руках, панцерів ніколи не вдягають. Деякі не носять ні сорочок, ні плащів, а одні тільки штани, підтягнуті широким поясом на стегнах». Потрібно знати, що штани, про які згадував історик в документі – шаровари. Такі штани були дуже широкі та дозволяли козаку вільно та швидко рухатись.

Для того, щоб зшити такі шаровари, потрібно було приблизно 5 метрів тканини. Пояс у свою чергу також відігравав неабияку роль. За переказами, існувало два види поясів − бойовий та святковий. Довжина поясу становила 5-6 метрів. Козаки носили червоні та темно-червоні шовкові пояси з вузенькими смужками різних кольорів та китицями на кінцях.kozaki

У кожному регіоні України були свої звичаї та особливості одягу. Історики кажуть, що якщо  такі шаровари чи пояс могли були відсутні у тому чи іншому регіоні, то все одно був такий атрибут одягу, який був присутній у будь-якій частині України. І цей атрибут – вишита сорочка. Звісно ж орнаменти на ній були різні та кожен регіон виражав їх по-своєму. Кожен орнамент мав різне значення та був оберегом для власника сорочки.

Цікавим є твердження, що взуття козака також мало свою таємницю. До підошви пришивали маленькі, але дуже міцні підківці, що покращували бойові здатності козака.

Зброя козаків

Що стосується козацької зброї, то найпоширенішою холодною зброєю козака можна вважати шаблю. Про цю зброю на теренах України було відомо уже в VIII ст. Шаблі цього періоду мали вузький і довгий клинок (приблизно 1 метр), звужений до вістря. Клинок був малої кривизни з обухом на вгнутій стороні і лезом на вигнутій. Але окрім таких клинків можна було побачити і короткі шаблі. Також серед арсеналу козаків були поширенні різноманітні види ножів, списів, а з часом і пістолей, рушниць, фузій, гармат та інших видів зброї.

Top