Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про планети земної групи

Цікаве про планети земної групи

EarthМеркурій, Венера, Земля та Марс. Ці чотири об´єкти Сонячної Системи складають так звану земну групу планет, до них можуть бути віднесені і деякі астероїди, приміром, такі як Веста. Об’єднує ці космічні тіла їх склад, переважно з кисню, кремнію, заліза, магнію, алюмінію та інших важких елементів.

Також планети земної групи мають схожу будову, обов´язковими умовами якої є присутність у центрі планети залізного ядра з невеликою кількістю нікелю, склад мантії з силікатів і кори із силікатних порід. Кори немає хіба що в Меркурія, адже її відсутність стала наслідком метеоритних бомбардувань.

Усі планети земної групи невеликі за розмірами і масою, неповороткі, бо повільно обертаються навколо своїх осей, а ще в них дуже мало супутників − два в Марса і один в Землі, а в Меркурія і Венери їх взагалі немає. По третій орбіті від Сонця, яка має вигляд наближеного до кола еліпса, рухається наша планета Земля з єдиним супутником, Місяцем.

Від Землі до Сонця − 149,6 млн км, а швидкість оберту довкола зірки складає 29,8 км /с. Один оберт довкола своєї осі в Землі займає часу майже добу, а саме 23 години і 56 хвилин. Один оборот довкола Сонця Земля робить за 365 діб. Найближче до Сонця розташований маловивчений людством Меркурій. Оборот навколо своєї осі Меркурій робить за 58 земних діб, а навколо небесного світила − за 88 діб. Через те, що планета дуже повільно обертається навколо своєї осі, поверхня, що звернена до Сонця, розігрівається до 430 °C, а зворотна сторона в цей же час охолоджується приблизно до -120 °C.

Ще одна планета земної групи, Венера, друга від Сонця із відстанню у 108,2 млн. км від небесного світила, отримала назву «сестра Землі» через схожість з нашою планетою за складом і фізичним характеристикам. Венера обертається кругом Сонця зі швидкістю 35 км/с. Однак на відміну від Землі, її атмосфера практично повністю складається з вуглекислого газу, що унеможливлює життя на ній.

Марс, про який останнім часом говорять як про планету, підвладну колонізації землянами, найвіддаленіший від Сонця з планет земної групи. Відстань між світилом і червоною планетою, а так назвали Марс через чималу кількість оксиду заліза, становить 227,9 млн. км. Швидкість обертання Марса довкола зірки − 24,1 км /с. Атмосферний тиск Марса дуже низький, у 160 разів менше земного тиску. Прийнято вважати, що на Марсі немає і не може бути життя, хоча зараз вчені працюють над пошуком живих організмів на цій планеті і не виключають заселення цієї планети землянами.

Подібно Землі і Місяцю, планети земної групи мають тверді поверхні і часто схожі. Наприклад, поверхня Меркурія дуже нагадує місячну, так як має безліч кратерів, більшість з яких, як і на Місяці, утворилися в результаті падінь метеоритів. Багата кратерами так само поверхня Марса, особливо південна півкуля планети. Для назв відкриттів-об’єктів на Марсі люди використовують терміни, які раніше були застосовані не тільки до Землі, а й до опису поверхні Місяця. Темні плями на значній частині поверхні Марса, діаметри яких можуть перевищувати 2000 км, названо морями, а височини оранжево-червоного кольору, за схожістю із земними континентами, кличуть материками.

Мільйони років тому Марс здригався від потужних вулканічних вивержень, свідчать залишки лавових потоків, гігантські, іноді на 4000 км, розломи поверхні, і безліч ущелин і каньйонів. Крім схожості планет земної групи між собою є і певні розбіжності між Марсом, Меркурієм, Землею і Венерою.

Остання, наприклад, обертається в напрямку, зворотному її руху навколо Сонця, повільніше Землі в 243 рази, а рік планети Меркурій тільки на 1/3 більше періоду його обертання навколо осі. Землю з Марсом ріднить приблизно однаковий кут нахилу осей до площин їх орбіт. Пори року на Марсі в два рази довше ніж на Землі. Є розхожі показники і в атмосферах цих небесних тіл.

Наприклад, Меркурій і супутник Землі Місяць позбавлені атмосфери, а от у Венери і Марса захист від сонячних променів у вигляді атмосфери є, причому у Венери, в основному з вуглекислого газу і сірчистих сполук, вона дуже щільна, а атмосфера Марса, яка так само бідна киснем, навпаки, надзвичайно розріджена.

Вважається що до земної групи відносяться чотири планети − Меркурій, Венера, Земля та Марс з їх супутниками, а також деякі астероїди, однак до планет земної групи теж можна віднести далекий Плутон, найменшу за розміром планету із 9-ки Сонячної Системи із діаметром близько 2260 км та одним супутником Хароном.

Підготувала Олеся Товт

Top