Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про походи козаків

Цікаве про походи козаків

pohody_lozakivУкраїнські козаки недарма так прославилися на увесь світ своєю майстерністю та хоробрістю, адже морські походи козаків − одні з найвдаліших і найвідоміших. А ще − найцікавіших. Отже, сьогодні мова піде про козацькі походи.

Козацький човен чайка був довжиною майже 20 метрів. Вміщалося в ньому до вісімдесяти людей. Коли козаки перетинали море і підпливали до міст, вони перекидали чайки і ті були схожі на звичайні бочки, під якими насправді йшли воїни. Потім козаки несподівано вистрибували з води, і похід вже можна було вважати вдалим.

У 1613 році козаки оголосили справжню війну на морі туркам. Така ризикована справа розпочалася через постійні спустошуючі та жорстокі набіги останніх, керувала козаками і можливість визволити ясир.

Наприкінці зими у 1620 році козаки вийшли в морський похід на 300 галерах. Уявляєте страх ворога? На той час козаки так прославилися, що ніяка сучасна (навіть російська) пропаганда не зробила б такої слави. До майбутніх походів козаки дуже ретельно готувались. Тренувалися козаки по вісім годин на день та були найкращою армією світу тих неспокійних часів.

У війську був курінь пластунів-розвідників, які займалися розвідкою, диверсіями та агентурною роботою на чужій території. Часто козаки особливого куреня імітували відходи головної сили чи дезінформували ворожі сили про розміри та плани противника.

сhaykaВоїни були побожні і, коли виходило з Січі військо Запорізьке в похід, лунали дзвони. Після походу козаки у церкві дякували за вдачу та молилися за душі померлих.

Самійло Кішка, що так прославився морськими походами, сам був полоненим. І після декількох років на каторзі сміливець підмовив усіх українців і очолив повстання на галері, яка невдовзі повернула до рідного краю, де його чекало майбутнє гетьмана.

Похід гетьмана Конашевича-Сагайдачного на Москву у 1618 році був швидким і вдалим, до Польщі приєднали Чернігово-Сіверщину та Смоленщину, а Лжедмитрія було прибрано з трону.

Французький посол все ж таки писав правду про козаків: “Ці люди впевнено почувають себе на суші, у воді й у повітрі, скрізь уміють дати собі раду і взяти верх у всіх стихіях”. Саме їхня гарна підготовка, єдність та вища ідея робили козацькі походи не просто вдалими, а легендарними.

Top