Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про полярне сяйво

Цікаве про полярне сяйво

poliarne-siajvoПолярне сяйво (або як його помилково називають північним сяйвом, адже його можна побачити із в південній півкулі) − унікальне атмосферне явище, яке заворожує своїми яскравим полум’яним промінням на нічному небі. Але з чого воно виникає? Як утворює такі світлові візерунки?

Полярне сяйво − явище верхніх шарів атмосфери, саме там магнітне поле нашої планети взаємодіє з численними випромінюваннями з космосу. Це відбувається в спеціальних місцях, у полюсах, а якщо бути точнішим, то у авроріальних овалах − кільцях оточення магнітного поля. Ось чому, це явище ще називають Авророю. Сонячний вітер зі зарядженими частинками стикається з Гелієм, киснем, азотом, воднем − з атмосферними газовим частинками. Так, утворюється світіння, яке наше око може розрізняти, і яке видно з поверхня нашої планети.

Щодо місць де можна побачити це цікаве явище, то тут є чіткі межі − 67-70°. Звісно, не без винятків. Адже за величезної активності сонця дані межі розширюються аж до 20-25°. Але це буває вкрай рідко.

Ще дещо цікаве про полярне сяйво. Форми та кольори полярного сяйва найрізноманітніші.  Найпоширеніші забарвлення химерних візерунків − синій, блакитний, зелений та трішки червоного з рожевим. А от проміння світла мають більшу варіативність. Це можуть бути проміння і просто прямі, і дугові, і закручені, і хвилясті, і з численними завитками. Науково доведено, що всі ці форми мають габарити, які ніколи не перевищуються. Так, в ширину вони сягають 160 км, а от в довжину − 1600 км.syajvo

До речі, не тільки для Землі характерні полярні сяйва, і на Юпітері теж вони бувають. Це відбувається  в районі магнітних полів, і має дедалі більший розмах, аніж наше земне полярне сяйво.

Куди поїхати, щоб його побачити? Відповідь одна − Північний полюс, де його можна побачити майже кожну ніч. А хто хоче трішки ближче, тому можна відправитись в Скандинавію чи Північну Америку,  де явище відбувається в рік близько 200 разів. Ну взагалі лінивим можна зустріти явище і в Лондоні, і в Парижі, тільки ловити цей момент потрібно буде дуже довго, адже полярне явище в даних широтах видно лише 5-10 разів на рік. Але якщо ви щасливчик, то полярне явище можна зустріти в Мехіко, де було його зафіксовано один єдиний раз.

Щодо країн Полярного краю, то краще за всього спостерігати за атмосферно-світловим явищем в Лапландії, на острові Ісландія, в північній Канаді та Норвегії.

Тож, не пропустіть свій шанс і обов’язково, хоч раз у житті, але поспостерігайте за полярним сяйвом, і ви не залишитесь байдужими.

Підготувала Гордієнко Тетяна

Top