Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про школу

Цікаве про школу

Ми продовжуємо знайомити вас з цікавими фактами про все на світі на сторінках Енциклопедії Корисного. Сьогодні ми розповімо вам цікаве про школу. Цікаво, що у багатьох країнах професію вчителя у школі, а особливо, початкових класах, вважають жіночою (більше половини педагогів у школах − жінки).

А от в Японії більшість вчителів в школах − чоловіки. Також японці притримуються строгих канонів в одязі для школи, у той час, як в інших країнах не вщухають суперечки з приводу обов’язкового дрес-коду у школах.

Великобританія донедавна вважалася оплотом шкільних традицій, бо тут шкільна форма з’явилася ще у 1500 роках, за часів правління короля Генріха VIII. Учнів вдягали у синій колір, він символізував смиренність, до того ж синя тканина була однією з найдешевших.

Тепер консерватизм і лаконічність у минулому, кожен британський заклад керується своїми правилами та нормами щодо вибору шкільної форми чи відсутності однакового одягу для учнів. В Канаді та США права школярів на власний стиль обговорюються постійно. У цих країнах є школи, в яких вдягнених однаково учнів не побачиш. Але й є прихильники дисципліни, які пропагують носіння однакового одягу у школах. Мовляв, так учні не будуть хизуватися статками батьків, до того ж, дисциплінарні методи в одязі можуть покращити успішність у навчанні.

Шкільна форма в США і Канаді поширена передусім у приватних закладах, тоді як державні школи не практикують цю норму. І все ж, більшість навчальних закладів мають той чи інший дрес-код і просять носити змінне взуття і одяг для фізкультури. В Україні, до прикладу, опісля кількарічної перерви, починаючи з середини 90-х років відроджують ідею носіння учнями шкільної форми.

Треба сказати, що учбовий процес у світі постійно змінювався. Якщо раніше, кілька століть тому, віддавати дітей у школи могли дозволити собі тільки заможні громадяни, то тепер початкова й середня освіта є обов’язковою для всіх дітей у більшості країнах світу. Крім того, діти стали більше часу проводити в школі.

Починаючи від 2004 року, згідно зі звітом ЮНЕСКО, понад 13 років (основна десятирічка плюс трирічний ліцей або профколедж) у школі вчаться діти у Фінляндії, Новій Зеландії та Норвегії. В Україні, а також більшості пострадянських республік, навчальний процес у школі триває 11 років. Це майже в два рази більше, ніж в Бангладеш або М’янмі.

Школярі Північної Америки також проводять за шкільними партами близько 11 років. В Азії діти вчаться у школі 9 років, а в Африці у середньому 7,5 років. Для багатьох європейських країн, а також країн Латинської Америки, навчальний процес у початковій і середній школах триває 12 років. Найменше, трохи більше двох років, у школі вчаться діти Афганістану.

Ще цікаве про школу. Системи освіти у школах різних країн світу різняться. Доволі популярною стає методика, коли учню, починаючи із 4-5 класу (так звані старші класи) пропонують самому обирати профіль навчання, збільшуючи кількість годин на тиждень з того чи іншого предмету. Втім, експерти вбачають у такому підході окрім плюсів і мінуси, бо таким чином на вивчення базових предметів у школах відводиться менше годин. Приміром, влада в Австралії занепокоїлась системою шкільної освіти в країні.

Справа у тім, що Австралія − це передусім сільськогосподарська країна, а знання, що їх набувають у школах сучасні учні, далекі від вівчарства, садівництва тощо. Результати досліджень шокували австралійських освітян, бо майже половина опитаних учнів не знала походження їжі.

Чиновники Великобританії стурбовані комунікативними навичками школярів та стилем спілкування у соціумі. Школярам до 18 років порекомендували відмовитись від сленгу, а також утриматись від усілякого типу скорочень у діалозі. Навіть “привіт-бувай” настійливо порадили замінити на більш офіційні висловлювання, як-то “доброго ранку-до побачення”. Чи досягнуть британські школярі рекордів у навчанні, якщо будуть спілкуватись літературно-витриманою мовою, покаже час.

А от в колишній колонії Великобританії, Індії, де близько третини населення перебуває за межею бідності, встановили рекорд у шкільній освіті. У провінції Лакнау діє школа City Montessori School, яку вважають найбільшою школою у світі. Рекорд із кількістю більше 22 тисяч учнів зафіксовано у 2000 році у книзі рекордів Гінесса. Подейкують, що вже через три роки опісля рекорду кількість учнів у City Montessori School збільшилась ще на три тисячі.

City Montessori School отримала премію ЮНЕСКО «За мирну освіту», «За зусилля з виховання дітей у дусі універсальних цінностей, в дусі миру і терпимості». Крім традиційних навчальних предметів, у цій школі діти вивчають культури і релігії різних народів, вчаться відстоювати свою думку і вирішувати конфлікти мирно. Тобто, City Montessori School в індійському Лакнау є справжньою школою майбутнього.

Підготувала Олеся Товт

Top