Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про скарби

Цікаве про скарби

Здобутки XXI століття, попри своє розмаїття, залишили місце і легендам та розповідям про втрачені скарби, що заховані у глибинах океанів та у нетрях землі. Здавалося б, сучасні технології сприяють знайденню усіх коштовних речей, втрачених у минулому. Але чимало золота та срібла, здобутого на поверхні, чекають на визволення на морському дні.

Протягом півтисячі років у результаті природних катастроф, нападів піратів та бойових дій, сотні кораблів пішло на дно, а разом з ними і злитки дорогоцінних металів, монети, коштовні прикраси та скульптури. Дослідники підрахували, що багатства на дні морів та океанів коштують докупи 170 мільйонів доларів.

Цінності, що лежать на дні акваторій, наче магніт притягують до себе шукачів та мисливців за втраченими скарбами. До деяких з них фортуна більше ніж прихильна. До прикладу, у 2007 році неподалік берегів Колумбії вдалося знайти втрачений скарб капітана Вільяма Кідда. А у 2005 році у 560 км від чілійського узбережжя Тихого океану вдалось відшукати скарб, оцінений у 10 мільярдів доларів. 600 діжок із золотими виробами знайшли на 15-метровій глибині.

Скарби часів відкриття Америки цінуються високо не тільки у наші дні. У минулі часи на них полювало безліч шукачів пригод і коштовностей. Щоправда, такі знахідки − величезна рідкість.

Одним із тих, кому усміхнулась фортуна, став Вільям Фіпс, капітан британського королівського флоту. У 1867 р. разом зі своєю командою він натрапив на іспанський корабель «Nuestra Senora de la Concepcion». Судно було затоплено у 1641 році. На галеоні, який знайшли на коралових мілинах серед численних рифів, знаходилося 26 тонн золота і срібла.

Ще один іспанський галеон, вщент набитий золотом, сріблом і коштовним камінням, вдалось відшукати у липні 1985 р. біля острова Key West в штаті Флорида. Це був корабель «Nuestra Senora de Atocha». Він затонув у результаті шторму на початку вересня 1622 року. За відомостями істориків, Atocha перевозив скарбів на 400 млн. доларів, однак вдалось відшукати тільки 63 скрині, у яких було 250 тисяч золотих дублонів, які відчеканили у Мексиці у XVII столітті. Злитки із срібла, які врятували, потягнули на 70 000 доларів.

Один із рекордів по відновленню втрачених скарбів належить англійцям. Вони підняли з морського дна 39 тонн вантажу, який знаходився на борту британського крейсера «Laurentic». Судно у 1917 році перевозило 40 тонн золота і срібла, було потоплено німецьким підводним човном на півдні Ірландії.

Ще одна жертва війни − лайнер «Niagara». Під британським прапором у 1940 році він перевозив золоті злитки з Південної Африки до Америки. У результаті атаки німецьким крейсером «Orion», британський лайнер пішов на дно на глибину 133 метри біля берегів Нової Зеландії. Значну частину золота, а це 555 зливків із 590, вдалось підняти з дна одразу. Ще три десятки зливків підняли з дна через 12 років. Про останні 5 зливків, що залишилися на дні «Niagara», й донині нічого не відомо.

Такі історичні факти про цінний вантаж, який пішов на дно у результаті катастроф чи військових дій, не можуть не привертати до себе увагу мисливців за морськими скарбами. Втім, і на поверхні землі є чимало схованок, за якими також полюють шукачі скарбів. А повідомлення про чергову цінну знахідку тільки підігрівають цікавість.

Так, у 1970 р. чоловіку на ім’я Рохеліо Рохес вдалося відшукати схованку японського генерала Томоюкі Ямасіта. За розповідями, він сховав коштовності та гроші у 172 місцях на філіппінському острові Bacuit Bay. У Рохеса, який знайшов частину скарбу японського генерала, знахідку конфіскувала філіппінська влада, одначе чоловік домігся виплати компенсації. Але, ймовірно, на острові залишилось іще чимало печер з цінними схованками.

Так само, як шукачі щастя не втрачають віри знайти тайник японського генерала часів Другої Світової Війни, так і ентузіасти, історики, археологи не полишають надії відшукати скарби відомих осіб минулого. За легендою, чимало таємниць може ховати озеро Іссик-Куль та його околиці у Киргизстані, зокрема, омріяною знахідкою залишаються скарби Чінгісхана.

Ще одне поле для діяльності мисливців за старовиною − легендарні скарби Лу, у яких є карта. За сказанням, скарби Лу − це 14 тонн золота і знаходяться вони на території Сполучених Штатів. Але карту, у якій змальовано шлях до них, ніхто не зміг розшифрувати.

Легенди й оповідки про втрачені скарби послугували джерелом натхнення для письменників і сценаристів. Варто згадати роман “Острів скарбів” Роберта Стівенсона, яким захоплюється кілька поколінь, або кіноепопею “Пірати Карибського моря”. Але, зауважимо, допоки одні на основі легенд про кораблі, що пішли на морське дно, пишуть романи і знімають фільми, інші не ловлять гав. Вираховують ймовірні поклади цінностей на дні океанів, вірогідні місця коштовних криївок минулого на землі, і вирушають на їх пошуки.

Підготувала Олеся Товт

Top