Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про собак

Цікаве про собак

kolli
Коллі

«Чим більше я пізнаю людей, тем більше починаю поважати собак». Авторство цієї фрази приписують кільком давньогрецьким мислителям і суспільним діячам, а також нею вправно користуються відомі сучасники. Що ж, людство визнало, що собака − не тільки домашня тварина, а й друг, який розважить, підтримає, і не зрадить. Отже пропонуємо вашій увазі дещо цікаве про собак.

Першою твариною-супутником людини у кам’яному столітті став вовк, а від приручених вовків і шакалів людина отримала сусідство − «одомашнення» собаки. Втім, згідно із теорією американських біологів, собака приручився сам, або навіть приручив людину. Як і в звичному вченні, предками собаки були вовки, яких полишила зграя, то ж вони перебралися ближче до житла людей.

Ці особини, аби вижити, змушені були не тільки не нападати на людей, а й завойовувати їх довіру. Тому сучасні вчені схильні вважати, що вовки-вороги перетворилися на собак-друзів давньої людини. Втім, ще одне дослідження довело, що у Новому Світі собаки пішли не від вовків. Ці особини були нащадками собак з Азії і Європи, тобто мігрували до Америки разом з людьми.

А входження собаки у життя й побут людини почалося 15 тисяч років тому в Східній Азії. Це думка шведського генетика Петера Саволайнена. Його колега, американський біолог Роберт Вейн більше схильний вважати, що це сталося мінімум 40 тисяч років тому.

Лайка
Лайка

Ще цікаве про собак. Від дня першого приручення минуло багато часу, а людина почала виводити нові породи чотирилапих друзів, в залежності від клімату територій та цілей: мисливства, рятувальних операцій, пошуку. Більшість з порід собак виведені упродовж останніх 500 років. Найдавнішими породами є шарпей, пекенес та сибірська лайка, а також сибірський хаскі, аляскинський маламут, і коллі.

Натепер у світі налічується кілька тисяч порід собак. Деякі із їх представників допомагають на полюванні (фокстер’єри, лайки), стережуть отари, охороняють будинки й кордони (вівчарки, сенбернари), супроводжують незрячих (лабрадор, різеншнауцер), а є й такі, що просто слугують компанією і окрасою побуту, є хатніми улюбленцями (пінчер, болонка, шпіц).

За півтора десятка тисячоліть, які ці тварини співіснують поруч із людиною, собаки опанували майже людські навики. До прикладу, навчились розпізнавати мову жестів і розрізняти вирази обличчя людини. Крім того, як з’ясували нейробіологи з університету Флориди (США), собака може сприймати і сигнали господаря, яких той і сам не усвідомлює. До прикладу, чотирилапі друзі людини, яка страждає на епілепсію, можуть передбачити напад, що наближається і відреагувати на майбутню небезпеку неспокійною поведінкою.

Ну а реальних випадків, коли тварина, передчуваючи наближення катаклізмів, намагається розбудити господаря вночі, примусити вийти із будівлі, якщо мова йде про землетрус, чимало. Ці загадкові здібності собак ось вже багато років досліджує професор біології Кембриджського університету Руперт Шелдрейк. Він збирає словесні і задокументовані свідоцтва унікальних можливостей домашніх улюбленців, не полишаючи надії, що колись йому самому вдасться знайти їм пояснення, а також детально пояснити людям поведінку собак.

Підготувала Олеся Товт

Top