Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про суперконтиненти

Цікаве про суперконтиненти

Суперконтинент – це континент, який складає майже всю континентальну кору планети Земля. Поступово вивчаючи історію формування планети, учені довели, що всі континенти через кожні 600 млн років стикаються та збираються в єдиний, а потім знову розколюються на окремі материки.

Достовірні докази того, що він існував: палеомагнітні та геохронологічні дослідження двох кратонів (синонім до «геологічна платформа») в ПАР та Західній Австралії.   [do action=”gear”]Найпершим суперконтинентом, припускають вчені, був Ваальбара. Визначено, що він існував 3, 6 – 3, 1 мрлд років тому, проте вченим важко визначити, коли саме він почав розпадатися на окремі материки.[/do]

natural-phenomena.007Ур. Ще один суперконтинент, що змагається за звання першого на планеті Земля. Одні вчені припускають, що саме він був спочатку, інші – першим був Ваальбара. Ур сформувався близько 3 мрлд років тому. Біля 1 млрд років тому він «зустрівся» з континентами Атлантика та Нена. Так утворився наступний суперконтинент – Родінія. Породи, що містилися на Урі, зараз знайдені на частинах Африки, Індії, Австралії.

Континент Родінія утворився більше 1 млрд років тому та «розколовся» близько 750 млн років тому. Він охоплював весь тогочасний суходіл та омивався єдиним океаном – Міровія. Родінія охоплювала частини сучасних Австралії, Антарктиди, Індії, Конго, Калахарі, Західної Африки та ін.

Лавруссія утворилася внаслідок зіткнення Східноєвропейської та Північноамериканської платформ. Інша назва материка – Євроамерика.

Суперконтинент Пангея почав своє існування в Кам’яновугільний період та закінчилося в Юрському. Цей материк виникнув внаслідок зіткнення Лавруссії та Протогондвани. Єдиний океан, що омивав у той час Пангею, називався Панталасса. Саме цей океан є давнім «родичем» Тихого океану. Проте в східній частині у вигині материка розташовувався ще один океан під назвою Тетіс. Пангея охоплювала майже всю сучасну територія планети Земля, до її складу не входили тільки Кімерійська земля, частина Індокитаю та Серединний Китай. Цей суперконтинент мав вигляд букви «С», яка розташовувалася в екваторіальній частині планети.a72cadc529df717

Пангея почала розколюватися на дві частини близько 200 млн років тому – Гондвану і Лавразію.   Лавразія охоплювала території сучасних Азії, Європи, Північної Америки, Ґрендландії та північну частину Атлантичного океану. Між Гондваною та Лавразією розміщувався океан Тетіс. До складу Гондвани входили сучасні Південна Америка, Азія, Австралія та Африка.

Також учені виділяють і в наш час суперконтиненти – Афроєвразія, Америка, Євразія. Через 200 – 300 млн років, теоретично, всі материки знову з’єднаються в один і утворять Пангею Ультима. Ця теорія американського геолога Крістофера Скотезе перегукується з теорією про Амазію – материк, що буде утворений Євразією та Північною Америкою. Саме він стане «серцем» нової Пангеї. Через 60 млн років, можливо утвориться суперконтинент Австралія-Афроєвразія, через 130 млн років – Австралія – Антарктида − Афроєвразія.

Top