Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про весняні квіти

Цікаве про весняні квіти

00608Втомлене від зимових пейзажів око тішиться проявам весни у вигляді невпевненої наразі прорізі зелені трави й першоцвітів, які являють собою перші ноти в симфонії квітучої пори. А далі вже в опус оновлення природи зі своїми партіями вступають решта рослин.

Першість за прогляданням крізь ледь прогріту сонцем землю, звісно що належить проліскам, шафранам й крокусам. За свою красу й спішність ці рослини розплачуються сповна, бо люди, часом бездумно зриваючи їх заради швидкоплинної естетики й наживи, й гадки не мають, що ці квіти перебувають на межі знищення.

Поетичних висловів для пролісків не забракло. Французи називають ніжні квіти сніговими дзвіночками, англійці нарекли їх сніжними краплями. За легендою, білий колір дістався проліскам за милістю богині Флори, яка готувала квіти до весняного карнавалу. Снігу теж закортіло відвідати свято, але йому вбрання не вистачило, то й став він прохати проліски, аби поділилися з ним. Остерігаючись змерзнути, ніжні рослини відмовили холодному снігу, але один пролісок вкрив його своїм хітоном. Відтоді, на знак подяки, сніг оберігає проліски від холоду своїм покривалом.crocus

Ще один першоцвіт, крокус, який квітне разом з проліском чи ж трохи пізніше, давні греки вважали квіткою Аврори, богині ранкової зорі. За легендою, одного весняного дня зустрівшись на березі річки Зевсом і Гера покохали одне одного. Їх пристрасть була настільки гарячою, що пробудила природу і земля вкрилася білим і фіолетовим квітом.

Краса оповідок не вберегла природну чарівність квітів. Через людську легковажність і безтурботність першоцвітів стає дедалі менше. До групи весняних квітів входять як первоцвіти, так і ті види квітів, які розпускаються пізніше, але теж у весняні місяці. Однією з перших квітів, що прокидаються навесні, окрім рябчиків й шафранів, є мати-й-мачуха.

Золотисті вогники віщують старт життя, бо ця рослина починає свій курс одразу з цвітіння і тільки через кілька тижнів на ній з’являється соковито-зелене листя, через яке, власне, й отримала вона назву. У мати-й-мачухи великі і широкі листи із верхньою, абсолютно гладкою й теплою стороною, що символізує лагідність матері, і холодною, що уособлює суворість мачухи. Квіти нашироко стеляться тільки тоді, коли поруч немає сусідів.

Дещо схожим на бузок є чагарник «вовче лико» − ще одна рослина, яка однією з перших прикрашає себе квітом навесні. Ніжно-рожеві маленькі квіточки наче приклеєні до гілки, позаяк не мають стеблинок квітконіжок. Коли літо змінить свою старшу сестру, весну, і вступить у свої права, тоді й дозріють із цих квітів яскраво-червоні неїстівні ягоди.

Жовтими зірочками навесні, переважно у травні, виблискують нарциси, із якими теж пов’язано чимало красивих легенд. Найвідомішою є історія про красивого юнака на ім’я Нарцис і закохану в нього німфу Ехо, за зневагу до почуттів якої вищи сили засудили хлопця повік милуватись своїм відображенням. Також ця весняна квітка вважається квіткою перемоги, оскільки жовтими нарцисами стародавні римляни зустрічали з битви вояків, що здобули верх над ворогом. Нарциси прекрасно зростають і в штучних умовах, а найчисельніша популяція цих рослин у природному середовищі знаходиться на Закарпатті у Хустському районі.

Долина Нарцисів з’явилась у результаті геологічних катаклізмів. Вчені схильні вважати, що з гір сповз величезний шмат землі, який був всіяний унікальними рослинами, а після сходження льоду з вершин стікало достатньо води, щоб популяція нарцису вузьколистого поширилася. Діяння сучасної людини, навпаки, нищать чисельність цих квітів, то ж площа долини нарцисів продовжує поволі зменшуватись, одначе щоріч у травні помилуватись ніжно-жовтим квітом «Долини Нарцисів» в урочище Кіреші з’їжджаються тисячі туристів.

Підготувала Олеся Товт

Top