Ви тут
Головна > Лайфстайл > Цікаве про віруси

Цікаве про віруси

virusЩороку з приходом дощової осені і ранньої весни, коли імунітет людини знижується, кількість тих, хто чхає і кашляє збільшується в рази, а медики регулярно звітують про чисельність хворих на ГРВІ та грип. Сьогодні ми розповімо чимало цікавого про віруси.

Застудитися може кожен, втім, такого діагнозу як «застуда» не існує, адже нездужання викликають віруси, а діагноз об’єднують у термін гостра респіраторна вірусна інфекція. Але лякатися завчасно не варто, адже віруси існують повсюдно, принаймні там, де є ознаки життя.

Деякі експерти схильні вважати, що їх у світі більше мільйона, але не всі вони небезпечні для людини, організм якої здатен виробляти до певних типів стійкий імунітет. Досі не зрозуміло, яким чином усякого типу бацили з’явились у ланцюжку еволюції. Деякі з них утворились із невеликих молекул ДНК, плазмід, здатних передаватись від клітини до клітини, але є й такі, що, вірогідно, походять від бактерій.

Ще дещо цікаве про віруси. Не можна відхрещуватись і від версії, згідно з якою усі віруси раніше були частиною клітин, які відділилися від них, розпочавши самостійний розвиток. Від 1892 року світила науки намагались довести, плутаючись у результатах досліджень, існування вірусів. Розглядались різні версії, але дискусії велись довкола вже відомої на той час теорії існування бактерій. А коли нарешті вдалось довести, що рослини тютюну заражаються за допомогою менших від бактерій організмів, стало можливо говорити про існування вірусів. У подальшому, у 1946 році, за результати діяльності у цьому напрямку американський біохімік Вендель Стенлі отримав Нобелівську премію.prostuda

Саме ж слово virus походить з латині, у давнину так говорили про отруту або брудну рідину. Відомо, що віруси здатні «вживляти» свою ДНК в деякі бактерії, після чого ті стають збудниками недуг, вміють заражати тварин, рослини, грибки, одноклітинні організми. Мімівіруси − володарі найскладнішого ДНК, а мамавіруси − найбільші з усіх відомих, вони ж мають у розпорядженні віруси-супутники і здатні заражати й інші віруси.

Попри те, що віруси не є живими істотами, вони розмножуються, видозмінюються, мутують, тобто постійно перебувають у русі, рівно як і пошуки нових знань з приводу того чи іншого типу. Так, у 2005 році представники наукового світу Франції спробували відродити давній вірус, закладений в геном людини, але натепер не існуючий. Останній виявися нежиттєздатним, а у вчених додалось запитань. Сьогодні норовірус та ротавірус, що здатні викликати вірусні гастроентерити, передаються орально за умови контакту з зараженою їжею або водою.

ВІЛ, один із найстрашніших вірусів, протидії якому наразі немає, є одним з кількох, які можна підхопити статевим шляхом чи через заражену кров. Кожен з вірусів має певну специфічність, а іноді і циклічність виникнення і поширення. Найпунктуальнішим, бо навідується з року в рік, а також найзвичнішим, бо перехворіти на інфлюенцу у сезон примудряється кожен 7-10-тий, в українців вважається вірус грипу. Він передається повітряно-крапельним шляхом і за умови вчасного звернення до медиків та правильного лікування, не залишає по собі ускладнень.

Побоювання викликає поява у світі нових вірусів або мутація вже існуючих, загрозливих за перебігом захворювання. Так щороку фахівці низки організацій, зокрема, ВООЗ, виголошують острах з приводу виникнення пандемії так званого пташиного (H5N1, H7N9) чи свинячого грипу (A H1N1), зазначаючи, що наразі вірус не передається від людини до людини, але у майбутньому він здатен мутувати, і тоді ускладнення ситуації і масштабної пандемії буде важко уникнути.

Також вам буде цікаво дізнатися, як швидко подолати застуду.

Підготувала Олеся Товт

Top