Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про Юпітер

Цікаве про Юпітер

Діаметр Юпітера в 11 разів перевищує діаметр Землі, а його розміри найбільші серед усіх планет Сонячної системи. Він міг би вмістити в себе тисячу таких планет, як наша! Сила тяжіння Юпітера настільки велика, що здатна навіть змінити орбіту комети, яка б пролітала біля нього.

Доба на Юпітері коротша, ніж на інших планетах – вона триває всього близько 10 годин. Через швидке обертання навколо осі планета сильно сплющена з полюсів, її ширина по екватору більша висоти по меридіану на 8600 км. Основна частина маси Юпітера зосереджена в його маленькому металевому ядрі ​​(яке вдвічі більше діаметра Землі). Поверхня Юпітера рідка, але складається не з води, а з важкого твердого водню поблизу ядра і рідкого водню у нижніх шарах атмосфери.

Екваторіальна площина Юпітері близька до площини її орбіти, тому на планеті немає змін пір року.

Як і інші планети-гіганти, – Юпітер оточений щільними хмарами газу. Його атмосфера складається зі світлих і темних зон, розділених стрімкими вихровими потоками. Швидкість вітру в деяких з них складає 540 км/год. Хмари, що оточують Юпітер, знаходяться в постійному русі і часто змінюють форму.

На кордонах поясів кліматичних зон Юпітера спостерігається сильна турбулентність, яка призводить до утворення численних вихрових структур. Найбільш відома з них – Велика червона пляма планети Юпітер.

Червона пляма на Юпітері нагадує гігантський ураган, який вирує вже більше 300. Овальна область цього урагану складає близько 25 000 км – удвічі більше розмірів Землі – і знаходиться на 40 км вище більшості інших хмар. Верхні шари червоної плями обертаються в напрямку проти годинникової стрілки, роблячи повний оборот за шість днів. На думку вчених, своїм червоно-цегляним кольором пляма завдячує присутності хімічної речовини – фосфору. Під поверхнею червоної плями перебувають більш теплі шари хмар, що складаються з кристалів льоду і крапель води і нагадують за своїм складом земні хмари.

Comments are closed.

Top