Ви тут
Головна > Світ > Цікаве з біології

Цікаве з біології

Біологія, як система наук, що вивчає живі істоти та їх взаємодію із довколишнім світом, виникла як окрема течія природничих вчень у XIX столітті. У цей чудовий день ми розповімо вам дещо цікаве з біології.

В часи зародження біології як науки вчені помітили і виділили певні спільні характеристики живих організмів. Упродовж кількох століть біологія продовжувала розвиватись і зараз не стоїть на місці.

Гучні відкриття і тривалі успішні дослідження ознаменували собою і ХХ-ХХІ століття. Чимало з відкриттів сучасних біологів покликані подолати проблеми, перед якими постало людство. Приміром, задля боротьби із небезпечною хворобою малярією вчені спромоглись удвічі скоротити життя переносників збудника малярії − москітів. Справа у тому, що ці комарі навчились реагувати на ті чи інші сполуки отрутохімікатів, якими їх намагаються знищити упродовж десятиліть.

До того ж, небезпечні хімічні сполуки, якими зазвичай обробляють місця скупчення москітів, шкодять не лише комахам, а й решті довкіллю. Як альтернативу, науковці розробили методику зараження москітів особливим паразитом. Штами бактерій успадковуються тільки через заражених особин жіночої статі, а доволі швидке пристосування до нових умов може допомогти їм швидко закріпитися у новій популяції москітів. Таким чином, комарі, що розносять збудники малярії, живуть удвічі менше, у результаті чого кількість заражених вірусом людей теж може зменшитись.

Також в останні роки біологи впритул наблизились до вирішення глобальної проблеми зміни клімату на планеті. У ролі рятівника вони бачать кукурудзу. Так, на думку групи біологів з Брістольського університету, якщо фермери будуть вирощувати зернові культури, які віддзеркалюють сонячне проміння, то вдасться уповільнити катастрофічні кліматичні зміни на землі. Результати наукових досліджень опубліковані в журналі «Current Biology».

Вчені спираються на теорію, згідно з якою різні види зернових відображають певну кількість сонячної енергії. Чим більше світла відбивається, тим менше буде температура повітря. На їх думку, кукурудза, що зростає в Європі та Північній Америці, здатна на одну десяту градуса зменшити середню температуру на планеті.

Проте, скрізь засадивши землю злаками, проблему глобального потепління вирішити неможливо, бо хмарність, як відомо, заважатиме віддзеркаленню зерновими сонячного проміння. Слід зауважити, що сучасні біологи переймаються не тільки проблемами сьогоднішнього та завтрашнього дня, як то зменшення кліматичних змін на планеті і подолання епідемій ХХІ століття.

Підготувала Олеся Товт

Top