Ви тут
Головна > Техно > Цікаві факти про хакерів

Цікаві факти про хакерів

PasswordДопоки володінням ПК не могли похвалитись більшість з людей, всесвітнє павутиння і вважалось справжніми тенетами, хакерів, а про них йтиме далі мова, сприймали як володарів вищих знань на рівні жерців таємничого культу. Свого часу ними навіть захоплювались, оскільки ці люди із екстраординарним складом розуму вміли і вміють нестандартно мислити і розв’язувати складні проблеми в операційній системі і мережевих технологіях.

Надалі ж на планеті почали розуміти міру вразливості комп’ютерних систем і потребу у захисті як державних секретів так і особистих даних користувачів, оскільки міф про «робін гудів з клавіатурою» швидко розвіявся. Ера зламів комп’ютерних систем заради розваги і банальної демонстрації їх вразливості завершилась на перших переступах хакерами граней закону задля наживи і отримання шпигунської інформації.

Не виключено, що незабаром імена найвідоміших хакерів світу вписуватимуть у сторінки історії, оскільки рівень їх знань, ніде правди діти, перевершує вміння сотень тисяч сучасників. Кумиром хакерів-початківців пощастило стати Кевіну Мітніку. Вперше він серйозно засвітився у 1981 році. Тоді майстер жартома зламав комп’ютерну систему північно-американської протиповітряної оборони в Колорадо, а далі іще кілька разів порушив закон. Його знань вистачило на те, щоб у 1995 році вдертися в домашній ПК знаного американського спеціаліста з комп’ютерної безпеки Цитому Шимомури.

У переліку постраждалих від діянь Мітніка такі велетні бізнесу як Motorola, Novell, Nokia, Sun Microsystems. Мікробіолог із Санкт-Петербурга Володимир Левін відзначився тим, що зламав систему Сіті-Банку в Нью-Йорку у 1994, звідки перекачував на різні рахунки значні суми грошей. У розмірі спричинених Левіним збитків фахівці не дійшли спільної думки. Ціна електронної крадіжки від 400 тисяч доларів до 10 млн.Hackers

Однодумці Левіна та Мітніка Ерік Реймонд, Річард Столлмен, Адріан Ламо та інші тільки примножували сумнівні лаври хакерів. Заради справедливості слід вказати, що саме поняття «хакер» надзвичайно багате різними відгалуженнями, що пояснюють поле діяльності та мотиви знавців ПК і операційних та мережевих систем. Істинні майстри технологій, прагнучи відмежуватись від злодюжок і дрібних хуліганів, ввели в обіг додаткові назви. Ті, кого відносять до хакерської категорії «Script kiddie» не надто сильні у знаннях і здебільшого користуються надбанням більш обізнаних, приміром, використовують для зламу системи чужі утиліти.

Тих, в кого більше вмінь у зламі комп’ютерних систем і мереж називають «cracker», а найвищий щабель п’єдесталу власне і посідає хакер. Окрім рівня майстерності хакерів намагаються класифікувати і за полем їх діяльності. До «Black hat» зачисляють запеклих злочинців інформаційної комп’ютерної галузі, оскільки ті викрадають конфіденційну інформацію, запускають DDoS-атаки з метою цілеспрямованої шкоди і викрадають номери кредитних карток. Інша справа «White hat», до яких відносять хакерів із чистими мотивами, експертів з безпеки, програмістів, які оперативно відшукають слабкі місця в системі, але не стануть ними користуватись задля власної вигоди чи користі інших. До «Grey hat» відносять спеціалістів, які начебто працюють в комп’ютерній технології із місією добра, але не гребують і скористатись плодами своїх знань задля наживи.

Гіркий досвід спецслужб довів, що на планеті орудують цілі банди злочинців-хакерів, причому вони можуть діяти спільно, знаходячись одне від одного за тисячі кілометрів. 6 років тому американські фахівці заявили про викриття мегамережі хакерів, які поцупили дані більш ніж 40 млн кредитних та інших карток і збагатились на сотні мільйонів доларів. Електронне угрупування складалось з 11 осіб, серед яких громадяни США, Китаю, Естонії, Білорусі та України.

Порозуміло, що зараз у світі точиться боротьба технологій і хакери різного рівня працюють навипередки у противоборних таборах. Хтось вибудовує на їх думку міцну систему захисту комп’ютерних систем, намагаючись убезпечити дані державного і особистісного рівня, а хтось настирливо вишукує способи, якими за допомогою хакерських утиліт можна ці дані поцупити. На рівні простого користування ПК знавці радять юзерам убезпечуватись від хакерів, не втрачати пильності, тобто не завантажувати підозрілі програми, не відкривати нелогічні повідомлення у соцмережах та обирати надійний антивірус.

Підготувала Олеся Товт

Top