Ви тут
Головна > Світ > Цікаві факти про Ісландію

Цікаві факти про Ісландію

Seljalandsfoss-waterfall-in-Iceland-1При згадці про Ісландію уява малює засніжені верхів’я гір, з яких спадають стрімкі потоки водоспадів, а ще зелені луки та гарячі фонтани гейзерів у долинах. Острівна держава площею у 103 тис. км, що складається безпосередньо із острова Ісландія і кількох острівців довкола нього, знаходиться на півдні Атлантики. Більше 10% її території, а це 12 тис. км, вкрито льодовиками, а найбільший льодовик Європи має складну, втім, як і решта ісландських, назву Ватнайекюдль.

В Ісландії не буває полярних днів і ночей, тому що вся територія суші цієї країни знаходиться південніше Північного полярного кола, а столиця Ісландії, Рейк’явік, є найпівнічнішою столицею світу і найзахіднішою столицею Європи. Мешканці острова Ісландія майже не бачать лісів, оскільки тільки 1% площі всаджений лісовим масивом.

Однією із головних принад країни є архіпелаг Вестманські острови. 14 кам’янистих ділянок уподобали цілі колонії птахів. Єдиним населеним людьми островом архіпелагу  є Хеймаей. Вестманські острови всипані 80 кратерами вулканів, 18 із яких знаходяться над рівнем моря. Подивитись на вулканічну гору Ельдфетль, яку ще кличуть Вогняною, поспішають чимало туристів. Їх увагу привертають події 1973 року, тоді виверження вулкану тривало протягом 6 місяців.

А от на ще один острів архіпелагу – Суртсей, виникнення якого спричинило виверження вулкану у 60-тих роках минулого століття, можуть потрапити лише вчені. Туристам пропонують хіба що поспостерігати за ним з висоти польоту.

Примітно, що ісландці називають вулкани суто жіночими іменами, вочевидь, натякаючи, що жінки здатні спричинити масштабні неприємності і в цьому, певно, є зерно раціональності. Виверження вулкану Ейяфьядлайекюдль, що розпочалось 22 березня 2010 року, відбулось лиха прикупивши, бо викид хмари вулканічного попелу порушив авіасполучення в Північній Європі. Тільки 15 квітня 2010 року було відмінено від 5 до 6 тисяч авіарейсів. Кожен день «пустощів» вулкану Ейяфьядлайекюдль завдавав втрат авіакомпаніям щонайменше на 200 млн доларів.

Ісландці подорожують залізницею тільки за кордоном, бо в країні немає залізнодорожнього сполучення, натомість деякі мешканці в якості приватного транспорту використовують невеличкі літаки.

turf-church-hof-4В ісландців майже немає прізвищ. До імені людини найчастіше додається патронім або матронім (ім’я батька або матері). Це правило, однак не стосується іноземців, що переселилися в Ісландію, а також воно не діє для людей, які отримали прізвище на правах закону до початку XX століття. Таким чином, завдяки закону прийнятому у 1913 році, десята частина ісландців може похвалитися наявністю прізвища.

Північна країна по праву пишається одним із найдавніших парламентів у світі, також має в арсеналі дуже цікавий досвід написання Конституції. Проект Основного Закону Ісландії 2012 року писало 950 пересічних ісландців, яких обирали лотерейним способом. А щоб доопрацювати свою Конституцію, населення обирало Конституційну Раду, у яку потрапили не партійні лідери, а прості рибаки, фермери, лікарі й домогосподарки. До доопрацювання Конституції завдяки використанню системи краудсорсингу змогли долучитись усі ісландці, які робили свої зауваження у соцмережах. Конституційна Рада щотижня висувала на громадське обговорення в інтернеті нові статті, записувала розповіді-звіти про свою роботу і викладала їх в YouTube, а засідання транслювала в режимі онлайн.

Цікавою є культура ісландців, що сягає корінням вікінгів і рясно просочена казковими персонажами. Поміж непохитною впевненістю у тому, що Ісландія найкраща країна у світі, ісландці наполягають на тому, що Санта-Клаус походить саме з їх країни, хоча  підданство цього старенького закріплено за Фінляндією, а ще на нього претендують сусідня Норвегія і Данія. Приклад 2005 року красномовно підтверджує ісландське коріння Санти. Інформаційне агентство Reuters розіслало листи, адресовані Санта-Клаусу у 8 північних країн і першу відповідь отримало саме із ісландського Рейкьявика.

Підготувала Олеся Товт

Top