Ви тут
Головна > Світ > Цікаві факти про перелітних птахів

Цікаві факти про перелітних птахів

Крячок
Крячок

Кожен з нас хоч раз у житті бачив перелітних птахів, які зібравшись у ключ чи в зграю, летіли до теплих країв, щоб перезимувати. Кожного разу, коли бачиш це пташине переселення, виникають різні емоції та думки, але найчастіше − як птахи можуть повернутися додому без жодних навігаторів? Звідки в них береться скільки енергії, щоб перелетіти відстань в середньому в 10000 км?!

Допомагає птахам подолати цей шлях їх форма перельоту, тобто клин. Птахи, найчастіше гуси та журавлі, утворюють клин з кутом в 55°. Це допомагає їм зекономити свої сили та час. Як це працює? Коли птахи летять в ключі, то кожна особина утворює певні повітряні потоки своїми крилами, тим самим підтримуючи на льоту інших. Тож, якщо всі разом летять, той всі разом і підтримують один одного.

Вчені встановили, що обравши таку форму для перельоту перелітні птахи забезпечили собі безліч переваг. Так, їх швидкість збільшилась на 71°(!), витрати енергії скоротилось майже в половину, а серцебиття уповільнилось на 30%. Звісно, ці всі переваги справедливі для тих птахів, хто летить позаду ватажка. Вся  відповідальність за політ лежить на ватажку, та ще й опір повітря найбільше тисне на нього. Тож, і сили він втрачає швидше. При такій ситуації місце капітана займає хтось інший, а виморений ватажок летить в кінець ключа, де повітряний потік несе його до теплих країв.perelitny-ptahu

Ще дещо цікаве про перелітних птахів. Скільки ж часу потребує осінній переліт? Дуже багато! Так, більше ніж добу летить маленька колібрі без зупинки, щоб потрапити до Аляски від Гавайїв. І при цьому здійснює близько 6 мільйонів змахів крил! А от лелека може трішки покимарити під час польоту протягом 10 хвилин. Птах просто закриває очі і засинає, а його слух та навігаційні органи працюють відмінно, що допомагає йому триматись на одній і той самій висоті, та ще й не збитися з курсу.

Крячок − справжній рекордсмен по перельотам, його ще називають далекобійником. І не дарма, адже протягом свого життя, яке триває 20 років, крячок пролітає близько 1.5 мільйони кілометрів! Це як злітати на місяць і повернутись 2 рази!

Здебільшого всі птахи летять на відстані 1.5 кілометр над рівнем моря, але є і справжні профі, які ладні перелетіти Еверест. Це простісінькі качки, яких не зупиниш нічим перед метою долетіти до теплих країв. Це не може зробити навіть найвища точка у світі.

Цікавий факт, для того щоб пережити переліт, птахи вживають “допінг”, в ролі якого виступають рачки. Так, обмін кисню у м’язах збільшується майже в 2 рази. Тож, перелетіти їм стає легше і швидше.

Підготувала Гордієнко Тетяна

Top