Ви тут
Головна > Світ > Цікаві факти про пісок та глину

Цікаві факти про пісок та глину

Як приємно лежати на гарячому піску на пляжі, на березі річки чи моря!  І як важко йти в дощ по глині, в якій грузнуть ноги. Але що ми насправді знаємо про пісок та глину, сьогодні Енциклопедія Корисного розкаже усі цікаві факти про пісок та глину.

І пісок і глина – гірські породи. Тільки зовсім різні. Піску на Землі дуже багато. Досить уявити собі піщані пустелі, в яких гори піску (бархани) іноді тягнуться на десятки і сотні кілометрів, або морські узбережжя з піщаними дюнами.

У пустелях Середньої Азії і Казахстану піски займають не менше мільйона квадратних кілометрів. Пісок – це пухка порода, що складається з мінеральних частинок розміром від 2 мм до п’яти сотих міліметра.

Колір у нього буває різним – чорним, зеленуватим, червонуватим, хоча жовтий і білий пісок зустрічається найчастіше. І це залежить від того, з якої породи він утворився, бо пісок – вторинна порода.

Пісок являє собою продукт руйнування твердих вулканічних, вивержених і осадових порід під дією сонця, води, вітру. Найчастіше пісок утворюється з кварцу.

В Азербайджані, біля міста Ленкорань, є дивовижні чорні піски. Вони утворилися з глибинної, чорного кольору породи габро.

Зазвичай найбільше в піску кварці. Завдяки його присутності пісок незамінний в скляному виробництві. Мільйони тонн піску використовують в ливарній справі, при виплавленні металу.

Глина – теж дуже широко застосовуваний будівельний матеріал. Цеглу роблять з глини. А крім того з різних сортів глини отримують фарфор, фаянс, вогнетривкі матеріали.

На відміну від піску, глина – осадова порода. Вона, як і пісок, утворюється в результаті вивітрювання різних гірських порід.

При ущільненні під тиском горішніх шарів і товщі морської води глина перетворюється на глинистий сланець. У нього вже інші властивості. Сланець зовсім не розмокає у воді і легко розколюється на тонкі пластинки. З такого сланцю роблять грифельні дошки.

Top