Ви тут
Головна > Техно > Цікаві факти зі світу фізики

Цікаві факти зі світу фізики

Фізика – дивовижна та цікава наука. Навіть шкільний курс фізики – це джерело цікавих фактів. Але чимало цікавих фактів з фізики, які так і залишаються за рамками шкільного курсу!

Ось кілька цікавих фактів з фізики звуку.

Цікавий факт: бути глухим не означає нічого не чути. Більш того, глухі можуть мати «музичний слух». Великий композитор Бетховен, наприклад, взагалі був глухим. Він приставляв до роялю кінець своєї палиці, а інший її кінець притискав до зубів. Таким чином звук доходив до його внутрішнього вуха, яке було здоровим.

Для прикладу, ви можете взяти в зуби механічний наручний годинник  і заткнути собі вуха. Цокання годинника перетвориться на гучні удари удари – настільки воно посилиться. Дивовижні факти – майже глухі люди розмовляють по телефону, притискаючи трубку до скроневої кістки. Глухі часто танцюють під музику, адже звук проникає в їх внутрішнє вухо через підлогу і кістки скелета. Ось якими дивними шляхами доходять звуки до слухового нерва людини, але «музичний слух» при цьому залишається.

Цікаві факти з фізики інфразвуку.

Інфразвук – це звукові коливання частотою менше 16 Гц. Саме інфразвуки, прекрасно поширюючись у воді, допомагають китам та іншим морським тваринам орієнтуватися в товщі води. Для інфразвуку не є перешкодою навіть сотні кілометрів.

Вплив інфразвуку на людину дуже цікавий. Відомий такий випадок. Якось в театрі для п’єси про часи Середньовіччя замовили знаменитому фізику Р. Вуду (1868-1955) величезну органну трубу, близько 40 метрів завдовжки. Труба видає тим нижчий звук, чим вона довша. Така довга труба повинна була видати вже нечутний людським вухом звук.

Звукова хвиля в 40-метровій трубі відповідає частоті близько 8 Гц. Конфуз вийшов, коли спробували на виставі скористатися цією трубою. Інфразвук такої частоти хоча і не був чутним, але близько підійшов до так званого альфа-ритму людського мозку (5 – 7 Гц). Коливання такої частоти викликали у людей паніку. Глядачі розбіглися, хто куди! Такі частоти взагалі небезпечні для людини.

Top