Ви тут
Головна > Світ > Цікаві винаходи шведів

Цікаві винаходи шведів

svecijaТих, хто обожнює Карлсона, Пеппі Довгапанчоху, Нільса Гольґерсона, не може не вабити країна, у якій свої гостроцікаві дитячі сюжети творили казкарки Астрід Лінгрен і Сельма Лагерлеф. Сьогодні темою матеріалу буде життя у Швеції і цікаві винаходи шведів.

Найбільша з держав Скандинавського півострова Швеція знаменита потужними автоконцернами, непохитною толерантністю її мешканців, стабільністю економіки, гармонією з природою і своєю пісенною поп-культурою.
Сяйво блиску незрівнянного квартету ABBA, а понині у світі продають 2-3 мільйони дисків цього мегагурту щоріч, посилила у 2012 році співачка Лорін, яка теж виборола для своєї країни кубок Євробачення.

Королівство Швеція може похизуватись своєю моделлю економіки, основні критерії якої − високі соціальні гарантії та рівність прибутків. Певно, такі стандарти й посприяли лідерству у світі за рівнем і тривалістю життя. До речі, стале благополуччя шведів сприймається ними як належне, а своїми статками тут не прийнято вихвалятись.

Ця демократичність проявилась іще років сто тому, коли у цій країні на бенкетах почали відмовлятися від пафосу і заради зручності, подавати усі страви на стіл одночасно, тобто, започаткували так званий «шведський стіл».utterinn

Ноток розкоші на зібраннях, де люди підходять до столу самі і самостійно накладають на тарілки усе, що заманеться, поменшало, але демократичності у рази побільшало.

Чим ще славетні шведи? Ще одна зручна ідея, дитяче автокрісло, що виникла у 1960-х роках, також належить шведам. Звичка цінувати свій час та час інших людей і в жодному разі не спізнюватись втілена у ще одному винаході шведів, «тайм-менеджменті». Мистецтво керувати часом дозволяє зорганізувати себе і оточення, у результаті є змога покращити власне дозвілля.

Можливо, тому у Швеції одні із найтриваліших в Європі відпусток у 30-35 днів і найбільше вихідних в році із показником 40-42 дні? Шведську систему освіти вихваляють не менше, ніж «шведський стіл». Обов’язкове статеве виховання дітей у цій країні впровадили раніше від інших, у 1955 році. Не дивно, що належно виховані маленькі шведи виростають законослухняними дорослими громадянами.

Ще один цікавий факт про Швецію. Серед Європейських країн найменше порушують правила дорожнього руху у Швеції, а ще в сусідній Данії. Тільки 0,3% шведських водіїв дозволяються собі сісти за кермо напідпитку.

Повагу до закону, а ще любов і прагнення до порядку й збереження довкілля, якомога краще демонструє енергетична система Швеції. Ця країна першою в світі почала відмовлятись від бензину на користь біопалива, а близько чверті усієї енергії тут виробляється з відновлюваних джерел, її спрямовують на обігрів 80% осель.

Логічно, що Швеція може похвалитись найпотужнішим екологічним автомобілем − Koenigsegg CCXR. Взагалі-то, шведи схильні до раціоналізації. Світ зобов’язаний їм появою у 1844 році сірників, перших тренажерів для бодібілдингу у 1857 році, а ближче до наших днів − винаходом першого пошуковика, що розпізнає обличчя і першим комерційним застосуванням стільникового зв’язку.

Разом із бажанням користуватись благами цивілізації і дихати екологічно чистим повітрям, шведи виявляють неабияку креативність. Так, цілому світу відомий найхолодніший і найнедовговічніший «Крижаний готель». Щороку його зводять наново за 17 кілометрів від Кіруни. Геть усе тут зроблено з криги, але ліжка, певна річ, встелені тепленькими ковдрами. Навесні заклад тане, а наступного року знову відроджується з льоду. Ще один шведський заклад, готель Отель Utter Inn, приймає клієнтів під водою, бо розташованій на дні акваторії.

Підготувала Олеся Товт

Top