Ви тут
Головна > Техно > Цікавий мікроскоп

Цікавий мікроскоп

Око людини влаштоване так, що не може розгледіти чітко предмет, розміри якого менші за 0,1 мм. Проте у  природі існує величезна кількість об’єктів, котрі значно менші за ці параметри. Це різноманітні організми, речовини. Без значного збільшення їх дуже важко вивчити. Тут на допомогу приходить мікроскоп.

Цікаво, що з грецької мови слово «мікроскоп» складається з двох слів. “Micros” – малий, та «scopeo» − дивитися.


Вперше мікроскоп із двома лінзами винайшов оптик із Нідерландів Захарія Янсен у 1590. А остаточно вдосконалити конструкцію вдалося англійському фізику Роберту Гуку в 1655 році. Це і дозволило йому провести блискучі фундаментальні наукові дослідження.

Результати цих досліджень вражали, а тому закрили паралельне винайдення Галілео Галілеєм мікроскопа в 1612 році. Найцікавіше те, що Галілей, напротивагу Гуку, використовував мікроскоп лише задля розваги, не бажаючи змінити звої заняття з телескопом на заняття з мікроскопом.

Найбільший мікроскоп було виготовлено в середині 70-х років 20 століття японською фірмою «Хітаті». Цей електронний мікроскоп важив 67 тонн і забезпечував  збільшення в сто тисяч разів.

У світі існують мікроскопи й з більш високим ступенем розділювальної та збільшуваної здатності. Такий мікроскоп виготовила фірма «Філіпс» у 1982 році. Він розрізняв не лише атоми в окремих речовинах, а й значно менші за них часточки.

До речі, здатність мікроскопа збільшувати залежить від фокусної відстані об’єктива й окуляра.

Підготувала Євгенія Мороз

Top