Ви тут
Головна > Світ > Українська писанка та її історія

Українська писанка та її історія

pysankaУкраїнська писанка відома здавна. Писанкарством переважно займалися жінки, тому цей обряд був огорнений святістю та особливістю. Дівчина чи жінка перед тим, як розписувати писанку, повинна була позбавитися від усіх поганих думок, заспокоїтися, не нервувати.

З поганим настроєм розписувати писанку не можна було, адже тоді вона не виходила. Можна було забути щось намалювати (адже кожен малюнок на писанці символізував щось добре та хороше), в такому випадку писанка принесла б не радість, а нещастя тому, кому її потім подарували б.

Не можлива уявити Великдень без писанки, проте вона з’явилася далеко до виникнення християнства. Вона з’явилася ще в ті часи, коли людина жила в єдності з природою, коли для того, щоб вижити вона повинна була бути впевненою, спокійною та врівноваженою, тоді, коли люди ще вірили в те, що можуть захистити себе та прикликати радість до себе за допомогою символів на стінах.07622_78

Кожен малюнок на писанці позначає власний символ. Якщо ви хочете своїми руками зробити та розмалювати писанку, то потрібно знати їхнє значення. По-перше, писанкою ніколи не гралися, яйце не варили, адже це оберіг. По-друге, цікаво, що кожен регіон України має свої особливості у писанкарстві. Наприклад, на Побужжі переважають рослинні орнаменти, а також яскраво-червоні та жовті кольори на чорному тлі. Гуцульські писанки переважно яскраві, переважають жовті та контури на червоному, рідше зеленої, синьої та чорної фарб.

img14Сонце на писанці символізує джерело тепла та світла, «всевидяче око». Хрест означає Всесвіт, чотири сторони світу, пори року. Дерево – символ дерева життя, воно поєднує небо та землю, майбутнє та минуле.

Триріг – символ Святої Трійці та святого вогню. Церква позначає бажання поєднатися з небом, прагнення до висот та вічності. Гілку зображають на знак родючості, безкінечного життя.

Птахи на писанці – знак об’єднання земного та небесного. Вони позначають вознесіння святих до Бога та їхні чесноти. Півень – символ добра, яке перемогло зло. Із його голосом розпочинається день та саме він охороняє світло від темряви. Риба – символ води, а отже, здоров’я, благополуччя, довгого віку, також риба символізує новохрещених. Кінь – рух вперед, вісник віри, що нічого не боїться та ні перед чим не зупиниться.

Існує багато легенд про виникнення писанок. Ось одна з них. Після свого Воскресіння Христос переміг диявола та закував його у 12 ланцюгів та зачинив за 12 дверима з 12 замками. Проте диявол не втратив свою силу та намагався вибратися. Ось залишилася йому остання перепона (11 уже було подолано). Але саме у цей момент задзвонили дзвони у церкві та люди почали дарувати один одному писанки та вітатися : «Христос Воскрес!» Тоді з’явилися нові ланцюги та перепони на шляху диявола. І вони будуть до тих пір, доки люди розписують писанки та вітають один одного.

Top