Ви тут
Головна > Світ > Урбанізація − добро чи зло?

Урбанізація − добро чи зло?

Що таке урбанізація і на якому етапі знаходиться Україна

Визначення такого терміну як урбанізація нам відоме ще  зі школи. Процес урбанізації може бути непомітним, але його результати ми щодня відчуваємо на собі. Наслідки урбанізації відчутні як для мешканців міст, так і для сільського населення. Однозначно стверджувати, чи є ці наслідки позитивними, чи негативними − досить важко та навіть неможливо. Оцінка урбанізації, швидше, може бути більш особистісною, адже вона безпосередньо  впливає на кожного з нас, хоча прийнято вважати, що це явище є глобальним.

Що стосується України, то показник урбанізації в 70% є досить високим. За цим показником ми знаходимось на рівні із Польщею та Італією. Це досить дивні цифри, якщо зважати, що Україна завжди вважалася аграрною країною. Цей факт підтверджується і цифрами − ще 100 років тому (станом на 1918 рік) у містах проживало всього 18% українців. А найбільш інтенсивно сільське населення перетікає в міста протягом останніх тридцяти років ­– кількість міського населення збільшилась більш ніж вдвічі. Безперечним лідером є столиця України ­– Київ, тут кількість населення збільшилась в 2,5 рази і досягла майже трьохмільйонного показника (2 млн. 813 тис. мешканців станом на 2012 рік.). І це лише за офіційними даними, а що вже говорити про студентів та заробітчан…

За даними ООН 54% населення Землі проживає в містах і ця цифра повинна зрости до 66 відсотків станом на 2050 рік. За прогнозами, загальне зростання населення земної кулі разом із процесом урбанізації може призвести до того, що до 2050 р. кількість жителів міст збільшиться ще на 2,5 млрд. При цьому близько 90% приросту населення припаде на країни Азії та Африки.f0cff787dcd7afdab70b71fc99a9d5b6

В останні роки спостерігається зростання не мегаполісів, а саме передмість. Загалом, більше половини міського населення планети проживають в порівняно невеликих поселеннях з кількістю жителів до 500 000. Лише кожен восьмий городянин живе в одному з 28 мегаполісів з населенням більше 10 мільйонів чоловік. Цей етап урбанізації ­– дезурбанізація почався досить недавно і він характерний для більш розвинених країн Європи та північної Америки. Україна до даного етапу ще не дійшла, про це свідчить. в першу чергу, значне зростання багатоповерхового житлового будівництва в межах великих українських міст.

Проблеми великих міст

Урбанізація призводить до появи надвеликих міст. Зростання населення в місті супроводжується появою характерних проблем. Мабуть. найгостріше відчувається саме екологічна проблема. Забрудненість навколишнього повітря внаслідок роботи промислових підприємств, теплоенергостанцій та вихлопні гази автомобілів є наслідком того, що великі міста перенаселені. Очевидно, що це несе велику небезпеку для здоров’я мешканців цих міст.

Не менш гострою проблемою урбанізації є проблема водопостачання у великих містах. Нерідко вода, яка тече з кранів у багатоповерхівках, не придатна для споживання.

Теж саме стосується і електропостачання, обігріву (що особливо актуально й для України). Інша значна проблема – побутові відходи. Великі міста обростають величезними сміттєзвалищами.

Звісно, більшість цих проблем в розвинених країнах вже давно вирішені, проте для України вони досі актуальні та гострі.

Міський транспорт

transportІз розростанням міста з’являється й інша проблем – пересування. Добирання з дому на роботу у великих мегаполісах може займати левову частину дня. В Україні останніми роками кількість особистого транспорту невпинно зростає, а мережа міських автомобільних шляхів практично не збільшується. Ці два фактори спричиняють появу тягучок та корків на дорогах великих міст.

Існує кілька підходів до вирішення цієї проблеми, які успішно реалізовані у великих європейських, азійських чи американських містах.

Звісно, не обійтись без будівництва нових шляхопроводів та розв’язок. Обов’язковою також є поліпшення роботи міського комунального транспорту. Трендом останнього десятиліття безперечно є розвиток велоінфраструктури. На жаль, в цій сфері Україна пасе задніх.

Планування міст

В контексті транспортної проблеми, а також з огляду на тенденції дезурбанізації, на перше місце виходить питання планування міст.

Очевидно, що план міста, де в центрі зосереджені усі органи міської влади спричиняє значні незручності. Безпосередня близькість до адмінцентру провокує розростання ділової активності у відповідному районі, а це в свою чергу дестабілізує транспорті та людські потоки в місті в цілому.

Іншою проблемою є багатоповерхова забудова спальних кварталів. Звісно, житло в багатоповерхівці коштує дешевше, але за цією дешевизною опускається головне – втрата особистого простору, що, неодмінно, відображається на психічному здоров’ї кожної людини зокрема та й нації в цілому.

Чи все так погано?

Здавалося б, що урбанізація – це дорога в нікуди. Суцільні проблеми, надто дорогі способи їх вирішення і жодного позитиву. Чому ж люди продовжують шукати щастя у великих містах, незважаючи на усі ці недоліки?

Звісно, є й очевидні переваги великих міст. В першу чергу – це можливості. У великому місті простіше знайти роботу, та й оплата праці є значно вищою. Тут більше можливостей для малого та середнього бізнесу, адже значно більшим є і потік клієнтів. Як правило, у великих містах немає проблем зі сферою обслуговування та розваг: великі зручні супермаркети, концертні зали та театри, ресторани та кав’ярні – в маленькому містечку такого вибору не буде ніколи.

Що ж стосується інфраструктури в цілому, то при грамотному плануванні розташування усіх необхідних адміністративних, навчальних, закладів охорони здоров’я, транспортна мережа можуть бути на стільки зручними, що проживання у великому місті може бути дуже комфортним.

Сучасні зелені технології в енергетиці та автомобілебудуванні вже зовсім скоро дозволять вирішити проблему значного забруднення навколишнього середовища у великих містах. А розвиток інформаційних технології та зростання лояльності роботодавців дозволяє багатьом людям працювати віддалено, що, в свою чергу, позитивно впливає і на проблеми з пасажиропотоками.

Звісно, хтось любить красу природи, а когось зачаровує магія кам’яних джунглів. Наша планета багатогранна, ми самі можемо обирати, де нам жити та де працювати. Завдяки сучасним технологіям великі відстані перестають бути перепоною, тож, цілком ймовірно, що можливо зовсім скоро ми станемо свідками нового, протилежного урбанізації процесу.

Відтворення даного матеріалу (повністю або частково) на інших ресурсах можливе лише зі вказанням джерела та активним посиланням на оригінал.

Top