Ви тут
Головна > Світ > Велика Китайська Стіна

Велика Китайська Стіна

????????? (Great Wall at Sunset, China)Велику Китайську Стіну можна було б назвати Стіною Плачу, як і ієрусалимську пам’ятку давності, адже зведення 8,5 тисяч км із каменю протягом 400 років коштувало півмільйона людських життів. Та при спогляданні цього монолітного творіння людських рук, яке видно на супутникових знімках із космосу, виникає непереборне відчуття всеосяжної можливості людини і возвеличення колективного зодчества Піднебесної.

Найграндіознішу оборонну споруду на Землі почали зводити у III ст. до н. е. Цей період ще називали періодом Воюючих царств, адже тюрки хунну серйозно дошкуляли китайцям своїм походами. Крім того, стіна, що її за розпорядженням Цинь Ши-хуанді зводив один мільйон людей (одна п’ята тогочасного населення держави) мала ще й боронити китайців від спокуси кочового способу життя і чітко фіксувати кордони імперії, водночас об’єднуючи її.

Зведення Великої Китайської Стіни тривало із великими труднощами та впровадженням «новітніх технологій» III ст. до н. е. Так, укладати кам’яні блоки стіни допомагала клейка рисова каша з домішкою гашеного вапна. Роботи, які велися вручну, ускладнювали особливість гірського ландшафту із високими підйомами та ущелинами, відсутність інфраструктури довкола території масштабного будівництва.stina

До 300 тисяч робітників, а це раби і землероби, що були задіяні у амбітному імперському проекті Цинь Ши-хуанді, страждали від відсутності їжі та води. За повір’ям, якщо притиснути вухо до вікопомної споруди, то можна почути стогін і плач загиблих на будівництві, а їх тіла замуровували у земляні вали.

Сторожові вежі на Великій Китайській Стіні, як в народі оповідають, з’явились у тих місцях, де кінь Цинь Ши-хуанді бив копитом. Більш правдива версія вказує, що проміжок між баштами дорівнює двом польотам стріли, щоб убезпечити кордони. А з гарнізонних та сигнальних веж вартові за допомогою вогню чи бою в барабани попереджали про неминучу атаку супротивника.

Що ще цікавого знає історія про Велику Китайську Стіну? З часом це грандіозне творіння китайської імперії, що закладалось з глинобитних ділянок, модернізувалося кам’яними плитами, а ближче до 1640-х років у велетенській споруді з’явились ділянки з цегли. Династія Хань примножила здобутки попередників і розширила Стіну на захід, і, бажаючи укріпити оборону караванів від нальотів кочівників, поглибила до пустелі лінію вартових веж.

Правління манчжурської династії Цин (1644—1911рр) не стало підйомним для кам’яної монументальності. Зневажливе ставлення до спадщини попередників, що тривало три століття, ледь не призвело до втрати фортифікації. Тільки Бадалін, невелика ділянка Великої Китайської Стіни, завдяки тому, що слугував «вратами у столицю», більш-менш був доглянутий.

Грандіозна реставрація гордості Піднебесної стартувала в епоху Ден Сяопіна у 1984 році і не можна сказати, що вона повністю завершена, бо туристичну пам’ятку доводиться постійно оберігати від вандалізму, недоцільного руйнування її частин на догоду протяжності шосе, залізничного сполучення тощо. То ж рукотворне диво світу і гордість ЮНЕСКО, якому понад дві тисячі років, потребує постійного догляду і дбайливого ставлення людини.

Підготувала Олеся Товт

Top