Ви тут
Головна > Світ > Віруси і бактерії − у чому різниця?

Віруси і бактерії − у чому різниця?

Бактерія
Бактерія

Про небезпеку вірусів у повсякденному житті ми зазвичай згадуємо в осінньо-зимовий період, тоді як про бактеріологічну небезпеку замислюємось у спекотну пору року. Разом із тим, активність цих мікроорганізмів вкупі не залежить від сезону.

Віруси− найменша і найпростіша форма життя, яка тільки відома людству. Вони є меншими від бактерії від 10 до 100 разів. Ця найпримітивніша форма життя  складається з генетичного матеріалу ДНК або РНК, який міститься в білковій оболонці. Задля поширення вірусу необхідна біологічна субстанція, адже ця частка не здатна до самостійного розмноження.

Через те, що віруси не мають клітинної будови, у світі й досі не вщухають суперечки з приводу їх приналежності до живих чи неживих видів організмів. Проникаючи у клітини людини, вірус здатен довгий час не видавати своєї присутності в організмі.

А от бактерії, на відміну від вірусу,  можуть існувати і розмножуватись на неживих поверхнях, оскільки вони є повноцінними клітинами, хоч і без ядра, що здатні виробляти  енергію, тобто, мають свій власний обмін речовин.

Найчастіше бактерії розмножуються шляхом ділення, при цьому вони отруюють організм продуктами життєдіяльності що, у підсумку, призводить до розвитку захворювання. Утім людина давно помітила необхідність певного виду  бактерій задля нормального функціонування кішківника, а користь від цих мікроорганізмів успішно використовується задля відновлення родючості ґрунту, у виготовленні харчів (кисломолочка, алкоголь тощо).

Вірус
Вірус

Через різницю у структурі і у способі дії вірусів та бактерій на організм людини, лікування інфекційних захворювань вірусного та бактеріального походження суттєво різняться. Позбавляючи людину від ГРВІ та різновидів грипу, лікар намагається створити умови, при яких організм сам вироблятиме антитіла і переможе вторгнення вірусу, уникаючи при цьому призначення антибіотика.

При подоланні інфекції бактеріального типу, головним завданням медика є підбір дієвого антибіотика та антибактеріальна терапія в цілому. Водночас серед вірусів  й такі, що націлені на вибіркове знищення бактеріальних клітин. Світила науки і досі намагаються залучити бактеріофаги до боротьби із інфекціями бактеріального походження, однак особливих поступів медицина поки не помітила. У той же час бактеріофагам знайшлось пристосування у генній інженерії, так як ці мікроорганізми можуть доставляти генетичний матеріал прямо до бактеріальних клітин.

Top