Ви тут
Головна > Світ > Внутрішня будова Землі

Внутрішня будова Землі

vnutrennee_stroenie_zemliСклад, будову та історію розвитку нашої планети вивчає така наука як геологія. Внутрішня будова Землі є однією із загадок, з якою пов’язані такі проблеми людства: використання корисних копалин, де ж нам шукати їхні запаси, коли вони закінчаться, рухи материків та земної кори, чому відбуваються землетруси тощо. Науковці точно не знають, що дійсно знаходиться всередині Землі, проте умовно її внутрішню будову поділяють на три частини: ядро, мантію і земну кору.

Зрозуміло, що глибоко в середині планети заходиться ядро, проте науковці лише це припускають, адже зараз дістатися до нього й перевірити, так це чи ні − неможливо. Ядро – це серцевина земної кулі, радіус якої – 3500 км. Вчені припускають, що внутрішня частина ядра тверда, а зовнішня розпечена, а також те, що ядро складається з речовин, схожих на метали (варіанти бувають різні). Температура в ядрі сягає до 5 000 градусів.budova-zemli

Мантія – «оболонка» ядра. Її товщина 3 000 км. Вона складає 83 % об’єму Землі й вважається найбільшою складовою планети. Вважається, що мантія водночас тверда та розпечена (але ж її ніхто досі не бачив). Температура – від кількох сотень до 2 500 градусів. Бути плавкою цій оболонці не дозволяє тиск. Проте на глибині від поверхні планети 50 – 250 км розміщений плавкий шар (схожий на віск чи пластилін) – астеносфера. Саме цей шар здатний повільно плисти (декілька см на рік) і він зумовлює рухи земної кори, про яку розповідатиметься далі.

Земна кора – найтонший шар Землі. Проте саме на ній (якщо так можна сказати) розміщуються всі досягнення людини в техніці, архітектурі та будівництві. Під океанами вона має найтоншу товщину – 5 – 10 км, найбільшу під горами – до 70 км. на рівнинній місцевості її потужність – 35 – 40 км. Саме на цій тоненькій, порівняно з іншими, оболонці людина будує міста, тут протікають річки, видобувають корисні копалини. Вона, зрозуміло, найбільш придатна для життя та деколи згубної діяльності людини.

Саме із земною корою пов’язана проблема нестачі корисних копалин, яка може виникнути в майбутньому. Для людини важливі знання про внутрішню будову Землі, адже це наша планета, ми на ній проживаємо й хочемо зберегти її природу від цілковитого «занепаду» у результаті людської діяльності.

Як бачимо, Земля відплачує нам за неувагу природними катастрофами, природу деяких з них ми не можемо зрозуміти саме через незнання. Наука не стоїть на місці. Багато вчених досліджують внутрішню будову Землі, і, можливо,  невдовзі ми дізнаємося точну інформацію.

Top