Ви тут
Головна > Техно > Винахід лампочки

Винахід лампочки

EDISONLAMPКілька країн одразу претендують на звання батьківщини винахідника лампочки й приписують заслуги полегшення життя людству собі. Автором раціоналізаторського відкриття світ визнав американця Томаса Едісона, та Олександ Лодигін і Хайрем Максім, задовго до 1879 року, коли Едісон запатенував пристрій із ниткою розжарення з платини, вже демонстрували людству свої моделі.

Взагалі-то Томас Едісон, Хайрем Максім, а також Олександр Лодигін працювали над одним і тим же винаходом майже в один і той же період часу, удосконалюючи вже відомий науці принцип світіння провідника при проходженні через нього електричного струму, але саме росіянин запропонував відкачувати із лампочки повітря, наповнювати її інертним газом і застосовувати вольфрамові ниткиі, закручені у спіраль.

Якщо ж зануритись у історію винаходів науковців фізиків у XIX ст, то стає зрозумілим, що на появу блага цивілізації свої сили поклало чимало новаторів. Авторство вугільної лампи розжарювання належить бельгійцю Жобару, а застосовувати платинову спіраль для неї запропонував англієць Деларю.

Бамбукову нитку у ємкості у 1854 році запропонував у якості спіралі німець Генріх Гьобель, а подальший запатентований досвід англійця Джозефа Уїлсона Соуна у 1860 році скінчився невдачею через недовговічність його лампочки. У подальших революційних роботах фігурували нитки розжарення з каоліну, магнезії, вугільне волокно.

il_fullxfull.378749843_ptluЩодо росіянина Лодигіна, то перш ніж взятись за вольфрамову нитку, він запатентував електричну лампочку із вугільним стрижнем у вакуумі в якості нитки розжарення, та пристрої із ниткою з вольфраму зарекомендували себе в роботі успішніше. Пізніше права на застосування у лампочках вольфрамової нитки в росіянина придбає General Electric.

Через високу вартість вольфраму на початку 1900-тих років електричні лампочки були задоволенням не з дешевих, але завдяки Девіду Куліджу, який удосконалив виробництво цього матеріалу, усі інші види ниток, окрім вольфрамової, для виробництва електричних лампочок, стають непопулярними. То ж можна вважати, що новація авторства росіянина Лодигіна, вольфрамова нитка розжарювання, відзначилась успіхом і дала поштовх для наступних відкриттів у галузі удосконалення роботи електричної лампочки, не зважаючи на спритність у патентуванні Томаса Едісона.

Підготувала Олеся Товт

Top