Ви тут
Головна > Світ > Як кішки і собаки бачать світ

Як кішки і собаки бачать світ

Поглянути на світ очима братів наших менших і порозуміти його таким, яким бачать собаки й кішки, не так вже й складно. Доведеться прибрати зі звичної палітри кілька кольорів, зменшити гостроту зору, покладаючись на сприйняття предметів за запахом і уявно розширити кут зору. То як собаки і кішки бачать довколишній світ?

Як кішка бачить світ
Як кішка бачить світ

Донедавна вважалось, що тварини не розрізняють кольорів, сприймаючи світ у чорно-білій кольоровій гаммі, одначе останні дослідження вчених засвідчили хибність такого припущення. Американський світ науки прийшов до висновку, що собаки розрізняють кольори, однак в сітківці їх ока менше колбочок, то ж вони не розрізняють різниці між жовто-зеленим і помаранчево-червоним тонами.

А от кішки у жовто-зеленому тоні, так само як і у синьо-фіолетовому, найкраще орієнтуються, але не виключено, що зелений колір і його відтінки ці чотирилапі пухнасті також вдало розрізняють. Ці особливості зору тварин вельми схожі на людський дальтонізм, але частковий.

Щодо гостроти зору і різкості, з якою кішки і собаки сприймають світ, то в песиків спостерігається невелика міопія, до +0,5 діоптрій. В кішок спостерігається явище, схоже на людський астигматизм: вони бачать предмети чіткими на відстані не більш ніж 6 метрів, одначе це не стосується темної пори доби.

Чотирилапі друзі людини орієнтуються у сутінках і вночі набагато краще ніж людина. Кішка вночі бачить у 6-8 разів, а собака − у 3-4 рази краще ніж старший брат-господар, оскільки замість великої кількості колірних фоторецепторів у кішок і собак в центрі сітківки знаходиться велика кількість паличок, які відповідають за нічне бачення.cat_and_dog072

Не слід сприймати послаблену гостроту зору в собак і кішок за недолік. Мудра природа повважала, що їм, як і багатьом хижакам, для того, щоб визначити об’єкт полювання, гострота зору не потрібна, оскільки у їх сприйнятті світу дуже важливу роль відіграють слух і нюх. Із слухових та нюхових даних собаки й кішки і складають образ предмета в основному. Простіше кажучи, хатні улюбленці можуть і не побачити предмет, що стоїть попереду, якщо він не матиме бодай якогось запаху. Натомість кішки бачать світ «нашироко», оскільки їх поле зору за широтою переважає людське. У середньому, залежно від породи, кішка бачить в межах приблизно 200 градусів, а ще завдяки особливостям побудови очного яблука може вистежити дуже швидкий рух.

Цікавий фотопроект, який унаочнює бачення і сприйняття світу котами, нещодавно разом із ветеринарами та офтальмологами створив і презентував у вільних джерелах інтернету фотохудожник Микола Ламм. На світлинах надається порівняння того, яким чином людина й кішка можуть бачити одні й ті самі предмети, при чому, що стосується різкості й кольорової гамми то, на перший погляд, порівняння не на користь пухнастиків.

Однак не годиться думати, що в собак і кішок спрощене світосприйняття. На думку канадського медика Яна Дункана, який винайшов спосіб «вести бесіду» з братами нашими меншими, ставлячи їм питання про те, наскільки їх влаштовує життя, і отримуючи відповіді, тварини набагато розумніші і живуть цікавішим життям, не обмеженим інстинктами. Й кішки й собаки пам’ятають минуле і здатні думати про майбутнє то ж, знаючи це, можна знайти спосіб задавати їм питання так, щоб тварини поділилися своєю думкою про людський догляд за ними.

Підготувала Олеся Товт

Top