Ви тут
Головна > Лайфстайл > Як навчитись швидко читати

Як навчитись швидко читати

Уміння швидко читати останнього часу стає вельми затребуваним. Вимоги диктує чималий обсяг інформації, який доводиться засвоювати сучасній людині. Будь-який текст легше осягнути, володіючи технікою читання у прискореному темпі. Тому така здатність перетворюється із прикладного навику у необхідний хист.

Раніше вважали, що швидкість, із якою людина читає текст, засвоюється у дитинстві. Втім, техніку читання розвивають у шкільні роки. Зазвичай учень старших класів читає зі швидкістю 50-100 слів на хвилину, студент вишу за одну хвилину прочитає в середньому 150-200 слів. А за умови тренування швидкості читання навіть школяр набуде потрібного досвіду, аби прочитати 500 слів на хвилину.

Навчитись швидко читати не так вже й складно. Головне, запам’ятати, що при звичному ритмі читання тексту, людина зупиняє погляд на кожному слові. А при збільшенні швидкості читання, рух очей охоплює відразу кілька слів. На розумінні сенсу текстів це аж ніяк не відображається. Справа у тому, що за допомогою техніки швидкісного читання людина усвідомлює не кожне слово окремо, яке ще потрібно з’єднувати з іншими словами, а відразу цілі смислові поняття.

Таким чином, заощаджується час, виділений на засвоєння матеріалу. Вирізнення ключових слів тексту так само важливе для швидкісного читання, як і безпосередньо рух очних яблук. Тому, виробляючи навики читання у прискореному темпі, вправніше засвоюється той текст, тема якого, а відповідно, і ключові слова, вже знайомі. Чим більше таких ключових слів у подальшій практиці опановує читач, тим жвавіший буде темп його читання у майбутньому.

Повернення до вже прочитаного уривку тексту − це помилка, яка тільки гальмує темп, тому майстри швидкісного читання радять продовжувати процес і не спинятись на окремих словах. Слухання музики під час читання створює перепони для набирання обертів швидкості читання, рівно як і звичка читати вголос або повторювати пошепки слова, а також стеження за текстом паличкою або пальцем. Ці жести та ритуали уповільнюють читання. Аби читаючи, не промовляти слова вголос, можна притиснути палець руки до губ, таким чином слідкуючи, аби губи не ворушилися.

Ще один спосіб − затиснути олівець чи ручку зубами, при цьому язик і губи не мають торкатися олівця. Такі хитрощі тільки допоможуть розвинути швидкість і усунути фактори, що уповільнюють темп читання. Охоплення поглядом одразу кількох слів можна випрацьовувати послідовно. Нехай щоразу у поле зору потрапляє все більше слів, починаючи з двох і поступово збільшуючись до п’яти.

Таку вправу можна робити на книжках із художньою літературою, надрукованих середнім шрифтом. Дрібні літери тексту зменшуватимуть темп, вимагаючи детальнішої уваги. Далі можна продовжити опановувати техніку швидкісного читання вже за допомогою дрібнішого шрифту і складнішого за сенсом тексту.

Десяти хвилин навантаження на день цілком достатньо для того, аби за умови регулярного вправляння вже за місяць людина почала читати уполовину швидше при одночасному розумінні тексту. Слід зважати на те, що на кількість прочитаних слів за хвилину, окрім складності та стилістики тексту, може впливати й внутрішній стан та самопочуття людини. І аж ніяк не сприяють рекордам погане освітлення приміщення та неправильно підібрані окуляри.

Тож, перш, аніж приступати до засвоєння техніки швидкісного читання, варто усунути перепони, які можуть заважати тренуванням. Натомість, коли хист читати у темпі розвинеться до півтисячі слів на хвилину і вище, засвоєння будь-якого матеріалу, як-то художнього тексту чи навіть науково-публіцистичного, не вимагатиме надмірних зусиль.

Підготувала Олеся Товт

Top