Ви тут
Головна > Лайфстайл > Як подолати страх перед публікою

Як подолати страх перед публікою

strahВсі чогось бояться. Немає безстрашних людей. Страх змушує або застигнути на місці, або рухатися вперед, долаючи перепони. Публічний виступ, на мою думку, − найбезглуздіше, чого можна боятися.

Всім знайоме відчуття, коли весь тремтиш, руки вологі, очі налякано розширені, місця собі взагалі знайти не можеш. А все це чому? Комусь потрібно виступити перед публікою. Неважливо, чи це доповідь перед класом, чи лекція перед студентами, чи захист диплому, чи промова. Страшно всім.

Звідки ж береться цей страх? По-перше, з дитинства. Напевно, всім нам маленьким мама говорила іноді, коли ми в запалі щось розповідали в людному місці: «Тихіше, не говори так голосно! На тебе всі оглядаються!» Звідси висновок: «Я говорю голосно – люди на мене дивляться – мама засмучується – мама не буде мене любити».

По-друге, давайте повернемося в давні-прадавні часи, коли люди полювали на мамонтів, жили в печерах і не думали про благородні почуття. Вони жили племенами. А тепер уявіть, коли хтось залишався один, поза плем’ям. Що він відчував? Страх, адже він не міг вижити на одинці. Це інстинкт самозбереження. Схожа картина: публічний виступ, всі сидять навпроти, ви наче відокремлений від усіх. Тут і спрацьовує цей інстинкт наших давніх предків.pyblichnyi-vustyp

По-третє, людина боїться бути не прийнятою суспільством, бути відкинутою. Це − «наслідок» із двох попередніх причин.

Хоч-не-хоч, але з цим потрібно боротися. Ось основні поради, як позбутися підступного страху публічного виступу:

1. Перед виступом потрібно виспатись. Медитація, заспокійлива музика (мені завжди допомагали кілька композицій Шопена) чи будь-який інший відомий вам засіб заспокоїтися, щоб заснути.

2. Не потрібно вживати ніяких «допоміжних» засобів. Ні кави, ні алкоголю, ні енергетиків.

3. Не думайте про те, що ви «сядете в калюжу». Не потрібно пророчити собі невдачу. Якщо зробите якісь помилки чи забудете декілька слів, не варто турбуватися: більшість просто цього не помітять.

4. Визнайте те, що ви маєте право боятися.

5. Вдома потренуйтеся спочатку перед дзеркалом, потім перед рідними. Запитайте думку інших про вашу роботу.

6. Складіть план, за яким ви будете слідувати протягом виступу. Не переписуйте весь текст.

7. Говоріть. Не читайте з листочка, не втуплюйте очі в свої заготовки. Говоріть своїми словами. Такі промови завжди приємніше слухати.

8. Під час публічного виступу ведіть діалог з публікою. Запитайте щось, розкажіть відповідний випадок з життя.

9. Робіть паузи, щоб слухачі могли обдумати інформацію.

10. Говоріть чітко і голосно. Якщо бубоніти собі під ніс, то вас навряд чи буде приємно слухати.

11. Головне – практика. Чим більше у вас досвіду, тим менше страху.

Сподіваюся, ця стаття стане вам у пригоді!

Підготувала Аліна Онищук

Top