Ви тут
Головна > Лайфстайл > Як позбутись невпевненості у собі

Як позбутись невпевненості у собі

Невпевненість у собі, своїх силах та можливостях дошкуляє чималій кількості людей. Навіть за умови існування численних тренінгів з розвитку особистості, багато хто уникає відвідування занять у реальному часі саме через брак впевненості у собі і віри у власні сили.

Але й таке уявне замкнене коло можна розірвати. Перш за все, варто з’ясувати, звідки походить ця невпевненість. Тоді виховати потрібні риси характеру і позбутись дискомфорту у спілкуванні буде значно простіше.

Основу невпевненості у собі можуть складати кілька факторів − від генетичного коду батьків, неправильного виховання до негативного впливу навколишнього середовища, засобів масової інформації та соціуму, переповненого шаблонами поведінки.

Таким чином, замість того, щоб проявляти свою неповторність і унікальність, людина може перетворитись на безхребетного індивідуума. А сумніви у власних можливостях та невпевненість у собі не тільки заважають досягненню цілей та реалізації задуманого, а й можуть призвести до незадоволеності собою і навіть до депресії.

Тож варто розібратись із причинами виникнення невпевненості у собі, аби побороти її прояви. Цікаво, що невпевненість у собі, як і деякі риси характеру, буває не тільки набутою, але й успадкованою. Дитина, батьки якої, або й рідні, відчували сумніви у власних можливостях та труднощі у спілкуванні через нерішучість, теж може зрости невпевненою у собі людиною.

Ще одним фактором виникнення та розвитку невпевненості у собі є виховання. Деякі батьки, постійно смикаючи дитину фразами на кшталт «Не чіпай», «Я тобі сказав», «Знову ти накоїв», ризикують тим, що їх дитина у майбутньому перетвориться на дорослу невпевнену у собі людину. Адже такі слова надовго закарбовуються у підсвідомості і впливають на формування особистості.

Ще один чинник, який впливає на розвиток рис характеру − це соціальне середовище. Якщо людина орієнтується передусім на думку оточуючих, забуваючи про власне “Я”, вона втрачає індивідуальність, починає не довіряти собі і своїм відчуттям. А страх спілкування та постійне бажання подобатись абсолютно всім − це найяскравіший прояв невпевненості у собі.

Серед ознак − нездатність відстояти свої інтереси, невміння сказати тверде “НІ” у відповідь на прохання або навіть вимогу, нездатність встановити контакт з людиною, тощо.

Однак, впевненість у собі в момент спілкування з іншими досягається за допомогою любові і довіри до себе, тобто її можна виховати в собі. Аби відчувати себе вільніше серед незнайомців, потрібно зосередитись на самому процесі спілкування, на реакції співрозмовника, а не на своїх внутрішніх страхах.

Приміром, згадати, як легко і безпосередньо, не зважаючи на те, що про них подумають інші, спілкуються між собою маленькі діти. Будь-яка бесіда у співрозмовника викликає певну реакцію. Керуючись нею, зосереджуючи увагу на опоненті, якщо це суперечка, можна скоригувати власну поведінку. Побачити співрозмовника, навчитись слухати його – це дуже важливо. Тоді навіть фізіологічний дискомфорт від невпевненості у собі, як-то пересихання горла та піт на чолі, більше не турбуватимуть.

Також у роботі над власним характером допомагає модулювання певних ситуацій. Можна подумати над своїми страхами, які лежать у основі невпевненості у собі. А далі скласти список із прикрих обставин, які мали місце в житті, додати до цих пунктів можливі неприємні ситуації. На іншому аркуші паперу слід викласти позитивні якості, яких можна набути, позбавивши себе від страхів, що щось у розмові піде не так. Таких пунктів має бути якомога більше.

Так, переглядаючи обидва переліки, вдасться визначитись, що важливіше – острах думки оточуючих чи майбутні душевна рівновага та життєвий успіх? Уявні страхи чи радість від нового досвіду і цікавих контактів? Також допомагає ціленаправлене спілкування із незнайомими людьми. Легше усього починати “розмову про розмову” із незнайомцями.

Занурення у незвичне середовище, як-то поїздка на самоті у інше місто, також допоможе упевнитись у власних силах та позбутись страху спілкування. Але найефективніше позбутись невпевненості у собі може допомогти реалізація поставленого завдання, здійснення мрії, виконання відповідального доручення. Побачивши результат зусиль і зміцнивши віру у власні сили, від невпевненості у собі не залишиться й сліду.

Підготувала Олеся Товт

Top