Ви тут
Головна > Світ > Як утворюється торнадо

Як утворюється торнадо

Природу погодних примх, таких як злива, сильний вітер, ураган, намагалися розгадати іще наші пращури. Багато чого людству вдалось досягти, але деякі атмосферні явища, причини їх виникнення та вірогідність завчасного попередження поки що досконало не вивчені. Сьогодні на сторінках Енциклопедії Корисного ви дізнаєтеся, як утворюється торнадо.

Торнадо, або смерч, є одним із таких феноменів. Це стовп повітря, який простягається від землі і аж до грозової хмари і обертається із шаленою швидкістю. Сильний вихор, який час від часу повторюється, вводить метеорологів в оману, бо де саме і у який час виникне це потужне явище природи, що може призвести до численних жертв і руйнувань, передбачити майже неможливо.

Втім, за допомогою сучасної техніки, фахівцям вдається визначити перепади тиску, які можуть вказати на напрям циклонів. Аби над землею чи морем пронісся торнадо, необхідно, щоб зіткнулися маси теплого й холодного повітря. Таке явище часто утворюється поблизу узбережжя над поверхнею моря або океану, але найчастіше торнадо виникають під час сильної зливи.

Із грозової хмари формується воронка, після чого тепле повітря, у силу законів фізики, підіймається догори, а холодне, навпаки, опускається донизу. Починається рух по колу всередині воронки, яка поступово наближається до землі. Вже сягаючи її поверхні, у зону розрядження воронки, тобто, у середину вихору, може потрапити все, що тільки осилить повітряний потік: пил і сміття, люди і тварини, машини і різні предмети, і навіть цілі будівлі.

Торнадо не стоїть на місці, звиваючись, повітряний стовп переміщується у той бік, звідки надходить більший об’єм холодного повітря. Видовище заворожує, бо вертикальна стихія постійно вигинається, звивається, наче повітряна змія, але від такої “краси” іще до того, як стихія сягне міст і селищ, люди ховаються у підвалах будинків та різного типу сховищах.

Торнадо може рухатись із швидкістю у 40-50 км на годину. Стихія може вирувати кілька годин поспіль, а може вгамуватись і за хвилину. Буває, що в одному місці утворюється кілька торнадо, у 1984 році у Південній та Північній Кароліні за нетривалий період часу таких нарахували 22. Також нерідко торнадо виглядає не як повітряний стовп від землі до неба, у якому, наче у центрифузі, обертається повітря і різні предмети, а як кількаголовий змій, що постійно звивається. У такому різновиді смерчу одна воронка, але кілька вихорів.

Постійно стикаючись із таким руйнівним явищем природи як торнадо, а воно, у силу особливостей географічного ландшафту, найчастіше дошкуляє США, люди навчились мінімізувати його наслідки, використовуючи систему попередження населення та спеціальну технологію зведення будівель.

Підготувала Олеся Товт

Top