Ви тут
Головна > Світ > Як утворюються корисні копалини?

Як утворюються корисні копалини?

image008Існують глибинні і поверхневі корисні копалини. Їхня класифікація залежить від умов утворення. Глибинні родовища називаються ендогенними, а поверхневі − екзогенними.

Ендогенні родовища формуються при впровадженні в земну кору гарячих підземних розплавів, або магм, і їх застигання. Через тріщини магма потрапляє в гірські породи, але тільки менша частина магми виходить на поверхню Землі. Більша кількість магми застигає на глибині та утворює кристалічні магматичні породи (граніт). Такі магматичні породи люди використовують як будівельні матеріали.

При охолодженні магми, що не вийшла на поверхню, відбувається процес розділення речовин. Таким чином, догори спливають легкі породи, а на дно − важкі мінерали. Такі мінерали утворюють рудні родовища.

Сполуки різноманітних елементів випадають в осад після охолодження мінеральних вод. Вони утворюють жили корисних копалин та заповнюють тріщини гірських порід.

Коли частина елементів вступає в реакцію з мінералами гірських порід, вони відкладаються та  формують поклади корисних копалин. Такі родовища називаються гідротермальними (утворені відкладеннями мінеральних вод в земній корі). З цією важливою групою глибинних родовищ пов’язані великі поклади руд: цинку, міді, вольфраму, свинцю, олова та ін.

[do action=”gear”]Екзогенні родовища утворюються під  час дії різноманітних геологічних процесів на поверхні Землі. Вони утворюються саме тоді, коли гірські породи переходять з надр на поверхню Землі.[/do]kopalynu

Такі підйоми окремих ділянок відбувалися в усі геологічні епохи і продовжуються по сьогоднішній день.

Біля поверхні Землі гірські породи руйнуються на дрібні і найдрібніші уламки. Це зумовлено водними потоками та коливанням температури. Вони розкладаються та змінюють свій склад, адже на них діє вода, кисень та вуглекислота.

Результати такого руйнування несуться річковими потоками і осідають на їх дні. Таким чином утворюється річкові родовища глини, гравію і пісків.

Але деякі хімічно-стійкі речовини не окислюються та утворюють розсипи.

У розсипах можуть концентруватися лише важкі мінерали (родовища платини, золота, вольфраміту, олов’яного каменю і т. д.)

Родовища корисних копалин, також можуть утворюватись  і на поверхні Землі. Це відбувається в результаті виносу і розчинення частини речовини ґрунтовими водами.

Top