Ви тут
Головна > Світ > Як жити у гармонії з природою

Як жити у гармонії з природою

garmonia-z-pryrodojuГармонія із природою починається з дрібниць, і на цьому не завершується, а трансформується надалі у глобальний принцип «не нашкодь, усіма силами зменшуй негативний вплив на довкілля». Прокинувшись вранці і побачивши краплі дощу на віконному склі або ж яскраве, можливо, й надмірне сонячне сяйво чи заметіль, краще не розчаровуватись погодними умовами, а подякувати за такий дарунок, адже природа багатогранна і будь-який процес, що відбувається, вельми потрібний.

Щодо мінімізації шкоди, то певно, що окремому індивідууму не під силу зупинити самовільне і неконтрольоване вирубування лісів, але він здатен не спричинити пожежі у лісовому й парковому масивах залишками вогнища чи недопалком, а засилля пластикового сміття може применшити свідомим сортуванням відходів і розтлумаченням доцільності таких дій іншим.

Окрім обережного поводження з вогнем, не нашкодити, а значить і допомогти природі можна, перш за все, виявляючи увагу до неї: ходити у лісі вже протореними стежками, не руйнувати мурашників, правильно зрізати гриби, не нищити квітів лише для того, щоб помилуватись ними у вазі тощо.Harmony-with-Nature

Дехто задля уявного співіснування у мирі із природою заводить хатніх улюбленців, пам’ятаючи про свої уподобання, але вщент перекреслюючи потреби тварин, адже екзотичному представнику фауни буває важко звикнути до штучних умов. Навіть традиційний собака за умов володіння людською мовою навряд чи подякував би, якщо його порода потребує вільного простору, натомість господар утримує його на трьох-чотирьох десятках метрів квадратних у багатоповерхівці, то ж ні про яку гармонію із природою у цьому випадку і мови бути не може.

Любов до тварин можна виявити в інший, більш гуманний спосіб, особливо взимку, коли вони особливо вразливі й вкрай потребують турботи старшого брата-людини: годівнички для птаства у містах, запас сіна й інших кормів для чотирилапих у лісах… До порятунку тварин від голоду й холоду дорослі можуть залучати й дітей, таким чином з малих років привчаючи їх до обережного й дбайливого ставлення до екології в цілому.

Щодо виховання дітей і навчання життю в гармонії з природою, то від молодшого віку дітям корисно нагадувати, що усі існуючи живі істоти просто необхідні для взаємозв’язку. Гусінь тільки на перший погляд може здатись потворною, але через тиждень-два вона перетвориться у прекрасного метелика, то ж чавити її, стрівши на дорозі, категорично забороняється. Бджола, яка може до болю вжалити, цим же підвищує в людини імунітет, а ще вона опиляє квіти й виробляє смачнющий мед, тому також дуже потрібна в природі. І таких прикладів можна навести безліч.

Тож для людини споконвіку було важливо виробляти правильну поведінку, щоб жити в гармонії з природою: насолоджуючись її дарами і віддячуючи обережним ставленням. У Піднебесній люди спромоглися отримувати психологічний зиск від такої гармонії, облаштовуючи домівки згідно із законами природи. Мистецтво «феншуй» детально вчить, яким чином слід розташовувати в оселі різні предмети на кшталт фонтанів і дзеркал, рослин так, щоб сама природа дбала про добробут й здоров’я членів родини, але заради справедливості варто зазначити, що китайці не монополізували це вміння, бо й слов’яни здавна будували свої оселі відповідно до законів природи.

Сучасній людині зовсім не обов’язково переїжджати до сільської місцевості, щоб приміряти на себе гармонію з природою. Проживаючи на вищих поверхах у хмарочосах, окрім канонів «феншуй», можна впроваджувати власні правила. Приміром, засадити територію перед будинком зеленою травою, замінити звичні електролампочки на моделі, що заощаджують електроенергію, відмовитись від непотрібних побутових приладів, пластику у посуді й поліетилену разового використання.

До переліку можна додати й відмову від автівки на користь велосипеду чи піших прогулянок, прання у холодній воді, вимикання приладів із електромережі тощо. Це тільки крапля в океані бездумного ставлення людини до природи, але завдяки таким от нехитрим крокам вдасться створити довкола себе оазу злагоди із природою. Не виключено, що цей приклад захочуть наслідувати й інші, а природа, на засадах законів гармонії, відповідатиме на турботу милістю.

Підготувала Олеся Товт

Top